Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKÖNYV
 
  Az Akadémia megnyitási ünnepélyt rendező vegyes Bizottságának 1865. december 1-jén tartott ülésében, jelen lévén Gr. Károlyi István ig. tag mint helyettes elnök Gr. Cziráky János ig. t., Kubinyi Ágoston ig. és tt.,
Csengery Antal
Csengery Antal
,
Pauler Tivadar
Pauler Tivadar
, Pólya József rr. tt.
Arany János
Arany János
titoknok.
Tóth Lőrinc
Tóth Lőrinc
, pénztárnok.  
  1. A titoknok jelenti, hogy a meghivó-levelek a határozat értelmében, alapítókhoz, gyűjtőkhöz, az Akadémia tagjaihoz, a hazai és birodalmi nevezetesebb tudományos intézetekhez, a külföldi lev. tagokhoz, a budapesti főbb hírlapokhoz, – (összesen mintegy másfélezer-) szétküldettek, hátra van még a főbb hatóságok, törvényszékek, egyetem, N. Muzeum stb. meghívása, mintegy 12, melyeket a titoknok írásban elkészítettetett, de a mgos elnök távollétében alá nem irathatván, még el nem küldhette.  
  A bizottság helyettes elnöke gr. Károlyi István úr és a titoknok aláírásával, útnak indítandók.  
  2. A palota és terem díszítése jövén tanácskozás alá, a bizottság, ragaszkodván régebben is kimondott nézetéhez, hogy e díszes új épület és terem minden ephemér ékesgetése, a mellett hogy a költséget tetemesen nevelné, csak rontaná a kedvező hatást, melyet annak építészeti szépségei tesznek, elhatározza hogy:  
  csupán néhány külsőleg feltűzött zászló jelentse a napnak ünnepélyességét. Evégre szükséges leend négy nagy, és egyforma zászló az épület négy sarkán emelkedő griffek körmeibe; ötödik, amazoknál még nagyobb, az épület homlokzatára; és talán a főcsarnok bejárásnál kétoldalon egy-egy; tehát összesen hét zászló, melyek kiállításával a jelenlevő pénztárnok
Tóth Lőrincz
Tóth Lőrinc
bizatik meg.  
  3. A titoknok jelenti, hogy a közelebbi ülés határozata folytán Szkalniczky építész urat fölkérte, a terembeli összes helyek kiszámítására, kinek jelentése szerint, az akadémiai tagok emelvényén kívül, a teremben ülő hely: földszint lesz 528, álló-hely 150, a karzaton, mely csupán hölgyek számára van fentartva, 156; összesen tehát 834 hely; mi, tekintve a meghívottak és a résztvenni kivánó pesti közönség számát, oly csekély, hogy nehéz lesz a megjelenőket és jegy-követelőket kielégíteni.  
  Jelenti továbbá a titoknok, hogy bár egy előbbi bizottsági ülésen az a nézet volt elfogadva, hogy ne osztassanak ki felesleges jegyek oly számmal, hogy a jeggyel bírók visszafordulni kénytelenítessenek;
 [!]
[sic!]
mert bár kedvetlenséget okoz a jegy megtagadása is, még nagyobb kellemetlenség származik abból, ha a kiadott jeggyel sem lehet beférni a terembe: ő mindazonáltal, számítva véletlen esetekre is, és mivel pár száz jegy oly testületeknek és külföldi tagoknak vala elküldendő tisztesség okáért, kiknek eljöttét az akadémia nem reményli; a fent kitett számnál m. e. még egyszer többet nyomatott, jelesűl 1000 db. ülő 300 db. álló és 300 db. karzat jegyet.  
  Végre bemutatja a jegyek iránt, a bizottság nevében, hírlapok útján közzé teendő értesítés fogalmazatát.  
  E jelentés tudomásul szolgálván, a titoknok eljárása helyben hagyatik. A mi a belépti-jegy (és illetőleg az emlékérem) kiosztását illeti: arra nézve határoztatik:  
  1. A bizottságnak előbbi határozata, hogy a jegyek nem elébb, mint három nappal a közülés előtt, tehát dec. 8. 9. 10. napjain osztassanak ki, fentartatik.  
  2. A kiosztás helyisége, az Akadémiai épületben, földszint, legalkalmasban a Kisfaludy-Társaság termében lehet; melyet utasító felírással ellátni szükséges lesz, s ott a napnak bizonyos óráiban folyvást történjék a jegy-kiadás; mind erről a közönség hírlapokban értesítendő lévén.  
  3. Miután az Akadémiának épen a nagygyűlés és igazgatósági ülés által fölöttébb igénybe vett tisztviselői, a titoknok vagy pénztárnok, ily nagy számú jegyek kiosztásánál felügyelni, s a közbejöhető nehézségeket eligazítani nem képesek: a belépti jegyek, s egyúttal az emlékérmek kiosztására a bizottság az Akadémia fiatalabb’ és tevékenyebb tagjaiközül
Greguss Ágost
Greguss Ágost
rendes, és
Hunfalvy János
Hunfalvy János
l. tag urakat határozta fölkéretni, kik az akadémia titkári hivatalából veendő irodai segítség mellett a jegyek és érmek kiosztását vezetni szíveskedjenek.  
  4. Fő törekvését e jegy-kiosztó bizottság oda fordítsa, hogy senki az Akadémia meghívottjai s az Országgyülési követek közül, a mennyiben lehetséges, jegy nélkül vissza ne utasíttassék. Meghívottjai pedig az Akadémiának:  
  a) (nagyobb) alapítók, adakozók a palotára, és gyüjtők. Ezek névsora a jegyosztó bizottságnak át fog adatni. Ezek azok, kiknek az Akadémia az emlék-éremből is egy-egy bronz példánnyal kedveskedik, minden díj nélkül, mely a jegygyel átadandó, és följegyzendő.  
  b) Kormány és főtörvényszéki hatóságok, intézetek, egyletek. Ezeknek a meghívó levéllel is küldettek szét, mérsékelt számmal és tiszteletből, jegyek. A mennyiben testületileg, vagy küldöttségileg jőve, többet kivánnának, kérelmök teljesítendő.  
  c) Az akadémiai minden rendű tagok, személyökre nézve az emelvényen foglalván helyet, csupán a családosok kivánhatnak, családjok számára, egy, legföljebb két jegyet.  
  d) A bizottság különös tekintettel legyen arra, hogy oly nők, kik magok alapítottak vagy adakoztak, karzatjegy nélkül ne maradjanak.  
  e) E végre, valamint tekintettel a megjelenendő országgyülési követekre is, célszerű lesz úgy intézkedni, hogy bizonyos számú (m. e. 100–150) jegy az ünnepély napjára is tartalékban maradjon.  
  5. A jegyek kiadásánál a bizottság igyekezzék minél teljesb meggyőződést szerezni arról, hogy a jegyek az illető jogosítottnak kezébe mennek. Annálfogva szolga-általi egyszerű oda izenésre óvakodjék azokat átadni; valamint a nevek nélküli tömeges megrendelést se fogadja el.  
  6. A mennyiben az tünnék ki, hogy a föntebb kijelölt meghívott vendégek kielégítése után, vagy mert nem jelentkeznek nagy számmal, jegyek fognak felmaradni: a bizottság, belátása szerint, oszthat minden tisztességes egyének között ki jegyeket, a körülményekhez képest.  
  7. Mint föntebb érintve volt, a bronz emlék-érem ingyen adandó: a névsorban foglalt alapítóknak, gyüjtőknek és az Akadémia minden rendű tagjainak. A venni kívánókra nézve akkor lehet határozni, ha tudva lesz, mennyibe kerültek azok az akadémiának.  
  8. A titoknok előterjeszti Radniczky professzor levelét, Bécsből, ki tudatván, hogy a már kész 6 aranyéremen kívül az ünnepély napjáig 1500 bronz érmet kiállíthat, – ezen költségei fejébe, számadásra (à conto) 2000 ftot-utalványoztatni kér.  
  A jelenlevő pénztárnok ez összeg elküldésével megbizatik.  
  9. Szintén a titoknok előterjeszti akadémiai elnök gróf
Dessewffy Emil
Dessewffy Emil
ő mlga levelét, melyben az ünnepély napján a megjelenők és távozók zavarának elkerülésére részletes rendszabályokat ajánl. Ennek értelmében határoztatik:  
  a) Hogy az Igazgató Tanács és Akadémia tagjai ne a tömegen keresztül hanem lehető kevés tolongás közt jussanak helyeikre: célszerűnek találtatott, hogy az Akadémia-utca felőli kapun át, az udvar sarkában levő elnöki lépcsőn menjenek a kis terembe föl, onnan a Tagok gyülekező termébe, hol egyszersmind felső ruháikat lerakhatják, onnan a physicai üres terembe át, melynek ajtaja a díszteremre és épen oda nyílik, hol a Tagok számára készült emelvény áll.  
  b) Mást senkit, a ki nem tag, ez uton és ezen lépcsőn bebocsátani nem lesz szabad.  
  c) A gyalog érkező közönség az éptilet homlokzatánál levő főbejárásra utasítandó. Az Akadémia-utca felőli kapun gyalog jövőt – (hacsak nem Igazgató Tanácsi vagy akadémiai tag) – bebocsátani tilos.  
  d) Ellenben a kocsin érkezők mind az Ak. utca felőli kapuhoz utasítandók. Ott behajtanak, és megállván a kapu alatt, uraságok leszáll és az üveges tornácon át, megy a lépcsőhöz s úgy a terembe. A kocsis pedig, azonnal a bérház kapuján kihajt a fő útra, s ott vár, vagy oda tér vissza, ülés vége felé. A hazamenetel szintén így történik: a kocsi behajt az Akadémia-utca felőli kapun, és távozik a bérház kapuján keresztül.  
  e) A kocsik közötti, s általában a külső rend fentartására, hogy a tolongás, eltaposás ne történjék, városi kapitány Thaisz Elek úr felkérendő, elegendő számú őrség kirendelése végett.  
  f) A dísz-őrséget, a teremben és az ajtóknál, egyetemi ifjuság lesz szives teljesíteni, kik iránt biz. elnök b.
Eötvös József
Eötvös József
úr ő mlga – mint a múlt ülésen jelenté – már intézkedett is. Azonban, hogy ezeket is legyen a ki szabályszerűen utasítsa: a bizottság
Pompéry János
Pompéry János
és
Tóth Kálmán
Tóth Kálmán
akadémiai tagokat határozá fölkéretni, hogy e lovagias kötelességet magukra vállani sziveskedjenek. Megkülönböztetésül célszerű volna, ha mind e most nevezett felügyelő bizottság tagjai, mind az őrködő ifjak, valami jelt, például egy kis nemzeti szín szalagcsokrot tennének mellökre, hogy a közönség tudhassa, kihez kell fordulnia felvilágosításért.  
  g) Hogy a közönség a lépcsőkön ide s tova ne tévelyegjen, szükséges a bejövőket utasítani, hogy a díszterem ajtói az első emeleten, épen szembe a fő lépcsőzettel, nyilnak; a karzat ajtói pedig a második emeleten épen úgy, nyilnak, mint alul a tereméi. Továbbá úgy a baloldali lakrészt, mint a jobboldali ajtókat a terem körül szükséges leend zárva tartani; a kis teremnek is árnyékszék felőli ajtaját be kell zárni, ellenben a másikat, mely az árnyékszéktől nyílik a folyosóra, ki kell tárni hogy e (nyitva hagyandó) szükséges helyet mindenki megtalálhassa. De a gyülekező és szegletterem ne legyen nyitva a folyosó felől. A második emeleten szintén ily intézkedés teendő. Az elnöki szobák, az iroda felől, zárva maradjanak; a kis terem ajtaja a lépcsőnél csak akkor legyen nyitva, mikor az akad. tagok jönnek és távoznak. Edényekről a sötét kamrákban gondoskodni kell.  
  10. Arra nézve, bocsáttassék-e ki hirdetés, hogy az érem ezüst vagy arany példányait kiki megrendelheti,  
  elébb szükséges megtudni, mibe kerül ezek darabja az Akadémiának, hogy méltányos árt szabhasson.  
  Jegyzette  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
n
Jegyzet Lásd a 63–66. és 92–93. sz. előzményeket, ill. a rávonatkozó jegyzeteket.