Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
AZ AKADÉMIA HAT SZAKOSZTÁTYÁHOZ:
 
  211/917. 1866.  
  Tisztelt Osztály!  
  A MTA f. é. nov. 5-i összes ülésében kifejeztetett szüksége annak, hogy az osztályok ülései, a bennök felolvasandó értekezések által érdekesebbé, a hallgató közönséget is vonzóbbá tétetnének. Indítványba jött, hogy az osztályok minden félévben egyszer, legalább, gondoskodnának oly előadásról, mely a tudománynak világszerte való haladási mozzanatait érdekes előadásban ismertesse. Általában kivánatosnak tünt fel az osztályok összevágóbb munkássága: és hogy minden osztály foganatba vegye az akad. Ügyrend 22. pontjában foglalt azon határozatot, hogy a sor szerint reájok eső üléseknek előadási tárgyakkal leendő ellátásával, ill. a tagok vállalkozása útján jókor gondoskodjanak s a megállapított előadásokról mindíg jó korán értesítsék a titoknokot; mely intézkedés, ha az osztályok által mindig megtartatik, mind az a cél inkább elérhető, hogy a tudomány minden ága kellő figyelemben részesül s az előadások változatosbak, a tudomány egyes szakait s haladási mozzanatait teljesebben visszatükrözők lesznek, mind pedig az osztálytagok időnkénti összegyűjtése által, üdvös eszmecsere s az egyesek részéről összevágóbb munkásság fejlik ki.  
  Ennél fogva határozatba ment, hogy az osztályok bizonyos időben, jelesül minden hó valamelyik első napján gyüljenek össze magánértekezletre, mind a közelgő előadásról gondoskodni, mind az összhangzóbb működést kieszközlendők, mind végre az indítványozott félévi tudományos szemlék tartásával egyik tagjukat megbízandók. Ez utóbbiakra nézve némelyek azon ellenvetése folytán, hogy magyar szakférfiak se oly számban, se oly kedvező helyzetben nincsenek, hogy a tudományok minden egyes ágának haladását kellő figyelemmel követve, azokat kidolgozott félévi jelentésekben, a magok teljessége szerint mutathassák be, az ülés oly módosítással tette magáévá az indítványt, hogy bárha egyelőre nem lehetne is minden tudomány minden egyes ágának haladásáról teljes képet mutatni fel, legalább törekedjenek az osztályok oda, hogy amit lehet, a főbb vonások és mozzanatok ne maradjanak figyelem nélkül, s ezek a mondott félévi időszakokban, vagy alkalom szerint sűrűbben is, osztálybeli előadásul szolgáljanak.  
  Mely akadémiai határozat értelmében felhívom ezennel a t. Osztályt az első ily értekezletnek már december első napjaiban leendő megtartására. Tárgya az első összejövetelnek, hogy az értekezlet mintegy szervezze (constituálja) magát, válassza meg elnökét, kire nézve nem szükség, hogy az osztály rangidős, hanem az ülések iránt érdeklett s buzgó tagja legyen; válasszon egyszersmind jegyzőt, a netán szükséges írásbeli közlekedésre, az elfogadottak végrehajtására.  
  Amennyiben pedig az Akadémiában nem külön napon ülésez minden osztály, hanem csoportosítva: célszerűnek látszik, hogy az együtt ülésező osztályok külön teremben ugyan, de egyidőben tartsák értekezletöket, hogy így egymással, a következő osztályülések tárgyára nézve érintkezhessenek, nehogy egyik osztály a másiktól minden előadási időt elfoglaljon, vagy ellenkezőleg, a másikra bíztában, mellőze a gondoskodást az ülésben előadandó tárgyak iránt.  
  Sziveskedjék a t. Osztály napot és órát jelölni a decemberi értekezletre, s azt a titoknokkal közleni, hogy a tagokat összehívhassa.  
  Ki maradtam tisztelettel, alázatos szolgája  
 
Pest
Budapest
, november havában, 1866.  
  (
Eötvös
Eötvös József
)  
  elnök.  
 
n
Jegyzet A hat oszt.-hoz küldött, részletes fejtegetése eredményezte, hogy az ülések ezután népesebbekké váltak és a felolvasó ülések a közönség részére is népszerűbbekké. A kgy. jkv.-ek tagnévsora igazolja ennek a körlevélnek sikerét, a következő évek folyamán.