Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKÖNYV
 
  Könyvtárbizottsági ülés.  
  1867. máj. 18-án
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
r. t. elnöklete alatt.  
  Jelen voltak:
Hunfalvy Pál
Hunfalvy Pál
r. t. s könyvtárnok,
Pauler Tivadar
Pauler Tivadar
, Petzval Ottó rr. tt.,
Arany János
Arany János
titoknok.  
  1.
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
bizottsági elnök indítványozza, hogy az ügyek gyorsabb folyamata végett, a bizottság, ha elintézendő tárgy van, minden hóban, az összes akad, ülést megelőző osztályülés utánra hívassék össze.  
  Elfogadtatott.  
  2. Ugyanaz, tekintve az ingyen kiosztott akadémiai kiadványok már is nagy számát, és hogy az ekkép megajánlott könyvek nincsenek is mindenkor az illető intézet szükségei szerint válogatva össze, — határozatban kimondani kivánná, hogy kisebb tanintézetek, mint algymnasiumok, alreáltanodák stb. addig is, mig a jelen bőkezű rendszer fen áll, ezentúl csak az Értesítővel s az Értekezések öt osztályával (a törvénytudományit oda nem értve) elégíttessenek ki.  
  Helyesléssel fogadtatván, a bizottságnak a mától fogva tárgyalandó kérelmeknél ez fog zsinórmértékül szolgálni.  
  3. Olvastatott az eperjesi kir. kath. (al)gymnasium igazgatóságának az akad. ülés által véleményre áttett, és mindennemű közlönyt átalában kérő folyamodványa.  
  Az előbbi pontban foglalt határozat értelmében, a bizottság az Értesítőt és az Értekezések öt osztályát véli megajánlandónak.  
  4. A budai királyi főreál tanoda, az akadémiai ülés által ide áttett kérőlevélben, más nagy tanintézetek példájára minden kiadványt óhajtana megnyerni.  
  Az Évkönyvek, a (régi) Értesítő math. és természettud. füzetei s általában a mathem. és természettudományi kiadások eddig is járván a budai főreál tanodának; ezekhez a bizottság még az (új) Értesítőt s az Értekezések öt ösztályát ajánlja csatolni.  
  5. Az Erdélyben,
Károlyfehérvár
Gyulafehérvár
t levő Batthyány-könyvtár részére, könyvtárnoka Beke Antal az Akadémia minden kiadványaért folyamodik.  
  Miután a maros-vásárhelyi gr. Teleki-könyvtárt az Akadémia ily kedvezményben már részesíté: a bizottság e kérelmet nem véli megtagadhatónak.  
  6. Doby Antal tisza-újlaki szabó-mester, kölcsön könyvtára részére azon tekintetből kérné az Akadémiának ily célra alkalmas kiadványait, hogy szegény néptanítók ingyen olvashassák.  
  A bizottság méltányolja ugyan Doby úr készségét, hogy kölcsönkönyvtárát a szegénysorsú néptanitóknak ingyen megnyitotta; de úgy véli, hogy az Akadémia kiadványai a mondott célra nem alkalmasok; annál fogva a kérelmet az Akadémia nem teljesítheti.  
  7. A nagybecskereki algymnasium igazgatóságának az Akadémiától véleményre áttett kérőlevele minden kiadvány iránt, fel olvastatván:  
  Ajánltatik az Értesitő s az Értekezések öt osztályának megadása.  
  8. Kubinyi Ágoston tiszt. tag, mint az archaeologiai bizottság elnöke, ennek nevében kérelmet intéz a bizottsághoz, hogy miután az akadémiai könyvtárban a külföldi társulatoktól az archaeologiai cserepéldányok igen hiányosan vannak képviselve, gondoskodjék módokról, hogy e hiány megszüntettessék, s a hiányzó egyes füzetek vagy kötetek megszereztessenek.  
  A könyvtári hivatal utasíttatott, hogy a mennyiben évi pénzrovata engedi, törekedjék a hiánynak vétel általi kiegészítésére.  
  9. Ugyanaz, mint a magyar nemzeti muzeum igazgatója, kéri az intézet számára egyenesen a titoknoki kiadóhivatalból küldetni az Akadémia kiadványait, mert a nyomdából járó köteles példányok csak hézagosan, s nem egyszer a hozzájok tartozó ábrák nélkül folynak be.  
  A bizottság véleménye szerint a nemzeti muzeum könyvtári hivatala könnyen eszközölheti, hogy a nyomdai köteles példányok hiány nélkül beérkezzenek; az Akadémia részéről egyenesen is megküldeni a bizottság fölöslegesnek vélné, annyival inkább, mert illetékes oldalról oly megjegyzést hallott, hogy a magyar kir, egyetem könyvtárában hasonló baj elő nem fordul.  
  10. Rézső Enzsel Sándor , az általa sajtó útján javaslatba hozott börtön-könyvtárak gyarapítására, kéri az Akadémia e célnak megfelelő kiadványait.  
  Fogytán lévén az Akadémia régibb — s nem oly tartalmúak ujabb kiadásai, hogy azokat közönséges fegyenc valami haszonnal olvashatná, a kérelem teljesitését nem ajánlhatja a bizottság.  
  11. A székes-fehérvári al-reáltanoda igazgatósága folyamodványára, melyben a bizottságok közleményeit, az Évkönyveket az Értesitő mind három osztályát jelöli ki folytonos ingyenküldésre; az 1867-ig megjelent akad. kiadványokat pedig, az ár egynegyedének elengedésével, megvenni ohajtja,  
  a bizottság véleménye az, hogy folytonos küldésre, mint a föntebbi esetekben, csak az Értesitő s az Értekezések öt osztálya adassék meg; az 1867-ig megjelentek pedig 25%-árengedéssel odaajánlhatók volnának.  
  12. Demjén József, „Irodalmi Értesitő" című magyar bibliographiai folyó-írása számára az Akadémia ez évben megjelent és megjelenendő minden kiadványait kéri.  
  A bizottság véleménye szerint ez áldozat nem volna arányban a nyereséggel, mely e bibliographiai fölemlítésből az akadémiai kiadványokra háramlanék; de fölösleges, miután
Demjén
Demjén József
urnak csupán a címekre van szüksége, azokat pedig az akadémiai könyvárusnál időről-időre megszerezheti.  
  13. List és Franke Repertoire-ja megvétele iránt kivántatván a bizottság véleménye:  
  Miután a kir. egyetem e munkának birtokában van, tekintettel az Akadémia mérsékelt könyvtári budgetére: nélkülözhetőnek látszik.  
  14.
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
elnöklő bizottsági tag, fölemlítvén a tudvalevő körülményt, hogy az Akadémia kiadványaiból ingyen elosztandó példányok száma már is oly tetemesre rúg, hogy az 500 példányban nyomott közlönyök — és munkáknak szinte felét igénybe veszi, s ha ily arányban szaporodik, egy felől az Akadémia pénztára nem bírja meg a terheltetést, másfelől kiadványaink egészen kiszorulnak a könyvkereskedésből, nem csak mert oda példány alig marad, hanem azért is, mert azon intézetek láttatnak el ingyen könyvekkel, melyeket, a külföld példájára, Akadémiánk is épen természetes vevőinek tekinthetne: inditványozza:  
  1. javasoltassék az Akadémiának, hogy a hazai tanintézetek számára való ingyen kiosztását kiadványainak folyó 1867 végével szüntesse meg.  
  2. Az Akadémia tegyen fölterjesztést a m. k. vallás- és közoktatásügyi miniszteriumhoz, kérvén, hogy azon tanitézetek számára, melyek tanpénzei a mondott n. m. miniszteriumhoz befizettetnek, e tanpénzekből az Akadémia olynemű és annyi kiadványát megrendelni méltóztassék, minő és mennyi az illető intézet szükségeinek megfelel.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok  
 
n
Jegyzet Némelyik biz. ülés 4 — 5 óra hosszat is tartott, s ezután kellett
A.
Arany János
-nak megírnia, vázlatai alapján, a jkv.-et. Az itt közölt is megvan kéziratában a Vegyes Biz. Jkv. I. részében.