Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKÖNYV
 
  A Magyar Tudom. Akadémia állandó könyvtári bizottságának 1868 febr. 27-én tartott ülésében, jelenlévén
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
r. t. mint elnök,
Petzval Otto
Petzval Ottó
r. t.,
Hunfalvy Pál
Hunfalvy Pál
r. t., könyvtárnok
Arany János
Arany János
titoknok.  
  1. Olvastatott az akad. titoknoknak a jan. 27-i összes ülés azon határozatáról értesítő levele, mely szerint a bizottságtól vélemény kivántatik a párisi Archaeologiai és történelmi Társulattal megkötendő csereviszony és megajánlandó akad. kiadványok iránt.  
  A bizottság az Akadémia kiadványaiból egyelőre az Archaeologiai publicatiokat teljesen felajánlandóknak s megküldendőknek véleményezi; egyszersmind felszólíttatni javasolja a mondott társaságot, foglalkozik-e szorosb értelemben vett történelmi kiadásokkal? Mely esetben, kölcsönös arány megtartása mellett, a történelmi bizottság kiadásai is megküldhetők volnának.  
  2. Ugyanazon akad. ülésből áttett válaszára a vallás és közoktat. minister ő exjának, miszerint Bock Ferenc híres munkája a német koronázási jelvényekről csak Ő Felsége magán pénztára igénybe vételével volna kérhető ajándékul: javasoltatik a nevezett munkának az akad. könyvtár részére, az ajánlott árengedmény felhasználása mellett, pénzen való megszerzése.  
  3. A bizottság elnöke előterjeszti ugyanazon n. m. minister úrnak, úgy is mint az Akadémia elnökének, szintén a jan. 27-i összülésből véleményre áttett azon válaszát, hogy az akadémia kiadványainak a tanintézetek számára pénzen megrendelése iránt a ministerium nem határozhat addig, míg az Akadémia az ingyenküldés ügyét végleg el nem dönti; ez utóbbi pontra nézve azonban, mint akadémiai elnök is azt tanácsolja, hogy álljon el az Akadémia ezen szándokától.  
  A bizottság, részint a miniszteri válaszban előadott okok, részint és főleg a hazai körülmények bővebb megfontolása után időszerűnek véli, hogy az Akadémia egyelőre ne szüntesse még meg kiadványainak tanintézetek számára ingyen való kiszolgáltatását.  
  4. Előterjesztetett
Hunfalvy Pál
Hunfalvy Pál
akad. könyvtárnok jelentése a könyvtár állapotáról, melyet a jan. 27-i összes ülés véleményre tett által a bizottsághoz, egyszersmind kiemelvén az abban foglalt panaszt, hogy a köteles példányok gyérebben érkeznek a könyvtárba egy idő óta, s véleményt kivánván az iránt: vajon célszerű volna-e ez ügyben a m. kormánynál ujabb lépéseket tenni.  
  A mi a jelentést átalában illeti, fel fognak szólítatni a bizottság összes tagja, hogy azt figyelmesen megolvasva, reá észrevételeiket s javaslatokat megtenni szíveskedjenek, mi megtörténvén, egy későbbi ülésben fogna tárgyalásra kitüzetni. A köteles példányokra nézve ellenben a bizottság már most ajánlja az Akadémiának, hogy miután az 1840 VI. t. c. II §-a rendelete szerint a Magyarországban és kapcsolt részeiben nyomtatott munkákból a Magyar Tudós Társaságot egy példány illeti, s e törvényt az 1848-i sajtó törvény hallgatással mellőzte ugyan, de határozottan el nem törölte, kéressék meg egy alázatos fölterjesztésben a m. kir. ministerium, hogy ha az idézett 1840-i törvényt érvényben állónak véli, annak foganatosítására a szükséges rendeletet kibocsátani méltóztassék; ha ellenben úgy vélekednék hogy a nyomdászok és kiadók csupán az 1848-i sajtótörvényben megnevezett 2 köteles példánynyal (a n. muzeum és a hatóság részére), tartoznak, oda hatni kegyeskedjék, hogy az Akadémiának egyszer már törvény által meg állapított igénye a törvényhozás által ujólag és határozottan megerősíttessék, annál is inkább, mert remélhetőleg nem sokára oly helyzetben lesz az Akadémia, hogy könyvtárát az egész közönségnek megnyithatja.  
  5. Akadémiai elnök úr ő nmga az Eggenberger féle könyvárusi cég ellen a titoknoki hivatal részéről beadott panaszok megvizsgálását általtevén a bizottsághoz;  
  Ámbár a B. alatti csatolványból és ennek mellékleteiből világosan kiderül, hogy a mondott könyvárusi cég a bel és külföldi intézetek s tagok számára rendelt könyvek elszállítását igen hanyagul teljesíti, úgy hogy több esetben másfél s egy évbe került míg azok eljutottak rendeltetésök helyére; némely távoliab küldeményekről pedig téritvény még sohasem jött vissza, minélfogva azok elvesztét gyaníthatni; ámbár ugyanez iratokból arra mutató jelek sem hiányoznak, hogy az Eggenberger cég az Akadémia könyvei árulása körül sem fejt ki szükséges erélyt, sőt a rendetlenség gyakori jeleit tapasztalhatni nálok: mindazáltal tekintetbe véve, hogy az e céggel való régi viszony rögtöni felbontása nem csak a cégre lesujtólag, hanem magára az Akadémiára is alkalmatlanul hatna, s remélve más felől, hogy a legközelebb e kereskedésbe vont új erők az üzlet folyamába nagyobb élénkséget fognak behozni, — a bizottság nem javasolja az Eggenberger féle viszonynak rögtöni felbontását; hanem mind a könyvek árulását mindazok elszállítását az illető tagokhoz és intézetekhez még ez évben kisérletkép nála hagyni kívánja; oly módon azonban, hogy az Akadémia könyvárusát illetőleg az A alatti csatolványban elősorolt föltételeknek (kivéve az eladási százalék lejebb szállítását) a cég tulajdonosai magokat alávessék, s azokat kötelező formában alá is irják. — A mi illeti a cég tulajdonosai által beadott javaslatot a könyvek postai szállítása iránt: a bizottság azt nem tartja elfogdhatónak, miután a vám területen állítólag 1/3 részre szállított postai díj is tetemesen nagyobb, mint a könyvárusi küldés költsége; a vámterületen kívül pedig még is fennmaradna a bizonytalan könyvárusi szállítás; valamint a hazában sem remélhető az ingyen postavitel kieszközlése. — Végül a könyvárus azon kivánatát, hogy a csomagolást a raktárban, itt az Akadémia helyiségében teljesíthesse, bárha erre a raktárpince nem alkalmas, — oly módon talán meg lehetne adni, hogy az akadémiai raktárnok valamelyik bizottsági terembe (mikor ülés ideje nincs) szállítván a könyveket, ott a könyvárus becsomagolhassa.  
  Mely értelemben elnök úr ő méltóságának jelentés fog tétetni.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok  
 
n
Jegyzet A Könyvtári Bizottság hosszas ülésében nemcsak a külföldi cserékkel foglalkoztak, hanem elvileg kimondták az iskolák ingyen-könyv ellátásának megszüntetését is; foglalkoztak az Eggenberger-céggel is.