Aranysárkány fejléc kép
 
A MAROSVÁSÁRHELYI REF. COLLEGIUM TISZTELT IGAZGATÓSÁGÁNAK  
  426/1400. 1868.  
 
Maros-Vásárhely
Marosvásárhely
.  
  Igen tisztelt Főiskolai Igazgatóság!  
  A MTA alulírt napon tartott ülésében Hunyady Jenő akad. tag. bemutatván néhai Bolyai Jánosnak, austriai hadsereg geniekara kapitányának „La science absolue de l'Espace" c. alatt, francia fordításban ez idén megjelent értekezését, melyet Schmidt Ferenc temesvári épitésztől a két Bolyai,
Farkas
Bolyai Farkas
és
János
Bolyai János
élete s munkásságának rövid ismertetése előz meg; azon óhajtást nyilvánítá egyszersmind, hogy a két jeles emlékezetű s immár európai nevezetességre jutott magyar tudósnak hátrahagyott kéziratai az Akad. mathematikai osztálya által vizsgáltassanak meg. Az Akadémia mind azon kegyeletnél fogva, melylyel Bolyai Farkas, elhúnyt tagjának emléke iránt viseltetik, mind pedig és kivált a tudomány érdekét tekintve s azon méltó díszt sem feledve, mely e vizsgálatból úgy a Bolyaiak, atya és fiu, eddigi hírnevére s általuk a hazára is derülhet, — örömmel járult az indítványhoz s elhatározá, maga részéről mindent elkövetni, hogy amaz iratok a feledésből kivonassanak.  
  Ennélfogva, miután biztos értesülése szerint a két Bolyai kéziratos hagyományai a marosvásárhelyi ref. Collegium könyvtárába vannak letéve, illetőleg végrendelet által reáruházva, az Akadémia szives bizalommal felszólítja és kéri az igen tisztelt Főiskolai Igazgatóságot, hogy az összes iratokat átvizsgálásra kikölcsönözni, s biztos kéz által az Akadémia kézirattárába juttatni méltóztatnék.  
  Mindenkori tiszteletünk kifejezése mellett maradván a tisztelt Igazgatóságnak aláz. szolgái:  
  Kelt
Pest
Budapest
en a MTA 1868 jun. 15-én tartott üléséből.  
  titoknok,  
  eln. helyettes  
 
n
Jegyzet A kölcsönkért marosvásárhelyi Bolyai-kéziratokat azután az MTA néhány év múlva véglegesen megkapta, és ma is az MTA kézirattárában őrzik 6 dobozban.