Aranysárkány fejléc kép
 
JEGYZŐKÖNYVE  
  az Alapítványok megvizsgálására kirendelt akadémiai állandó bizottság 1869 febr. 10-én tartott ülésének; melyen Jelen voltak:
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
r. t. mint elnök, Horváth Cyrill t. t.
Pauler Tivadar
Pauler Tivadar
, Sztoczek József,
Csengery Antal
Csengery Antal
, Szabó József rr. tt. és a titoknok.  
  Olvastatott a M. T. Akadémiának folyó évi január 25-én tartott összes ülési végzése, melylyel az Edl-féle végrendeleti hagyomány megvizsgálása ezen bizottsághoz áttétetik; s ezzel kapcsolatban mélt. dr. Edl Kálmánnak somogy megyei Mocsolád helységben 1868 dec. 12-én kelt végrendeletének az Akadémia ügyvédéhez, mint a végrendelkező által kinevezett végrehajtóhoz, megküldött másolata, melynek az Akadémiát illető szakaszai ezek:  
  „8-szor. A királyi magyar tudós társaságnak — Academiának —
Pest
Budapest
en 16.000 mond: tíz és hatezer forint osztrák értékben."  
  „A magyar tudós társaságnak hagyományozott 16 000 ft után járó kamatokból kivánom és elrendelem: hogy 300 ft azaz háromszáz forinttal oszt. értékben díjaztassék egy orvos növendék a két gyakorlati vagyis az orvosi tanfolyam négy és öt évben — bízván a díjazandó körüli kijelölési eljárást, a díjazott fölötti, illetőleg szorgalmát, erkölcsi magaviseletét, őrködést a magyar tudós társaság bölcs intézkedésére: ajánlván azonban nagyobb szigort a képesség és érdem megbírálásában e díjazásra, mint azt tapasztaltuk némely tudós-társasági tagok megválasztásánál, kik mint pusztán gyakorló orvosok őket épen nem illető tudós címmel ruháztatnak fel.  
  „Következőket kivánok, a díjazandóra vonatkozólag, érvényesíttetni, és kötelezőknek tekinteni:  
  „I-ör. Csak catholicus vagy helvét hitvallásu díjaztathatik; egyenlő képzettségű és érdemű folyamodók között elsőbbsége van a catholicusnak.  
  „2-or. A díjazott tartozik a négy és öt évet Bécsben végezni, mert kivánom, hogy egy osztályt a köz kórházban szorgalmatosan látogasson.  
  „3-or. Tartozik a díjazott akkép adni bizonyítványát szorgalmának, miszerint az öt évben 2, a bírálatot megálló orvosi értekezést, legyen az elméleti tárgy fölött vagy személyesen észlelt érdekes kórfolyam, a
Pest
Budapest
en kiadott magyar orvosi lapban közöljön.  
  „4-er. Ha a díjazott a benne helyezett reményeknek szorgalmával képzettségével megfelel, és valami szaktudományban különösen kivánná magát továbbá tökéletesíteni, a magyar tudós társaság az ösztöndíj élvezetét még egy évre hosszabbíthatja.  
  „5-ör. A rendesen csak két évre terjedő és kivételkép még egy évre hosszabbítható ösztöndíjat a magyar tudós társaság meg is tagadhatja időközben az ösztöndíjazottól, ha t. i. az ösztöndíjazott kötelességének és kötelezettségének meg nem felel. Adandó esetben szigorú de igazságos vizsgát kivánok; ha pedig az ösztöndíjazott évközben meghalt vagy akármi oknál fogva az ösztöndíj további élvezetéről lemondana: az akkép megürült hely csak legközelebb következő tanév kezdetével töltendő be a fentirt feltételek alatt, az addig megtakarított ösztöndíjat a magyar tudós társaság más célokra fordíthatja, de csak a legközelebbi tanfolyam kezdetéig, a mikor az új utód nevezendő ki.  
  „Reménylem és óhajtom, hogy ekképen minden két évben egy jól képzett orvost nyerend édes magyar hazám."  
  „Egy másik tanulót szintén kivánok ösztöndíjazni, és pedig évenkint 300 mondd: háromszáz forinttal osztr. értékben; ez technikus legyen és képezze magát Zürichben a polytecnikumban, ugyanazon feltételek-, kötelezettségek és kedvezményekkel mint az orvos tanuló, tekintettel a talán hosszabb tanfolyamra.  
  „A 16 000 forint után járó kamatoknak, levonván a két ösztöndíjat vagyis a 600 ftot, fenmaradandó részét a magyar tudós társaság szabad rendelkezésére bizom, azon kéréssel azonban, hogy ha netalán magyar tudományos munkák díjazására használtatna fel, a díjazásban elsőbbséggel birjanak a természettudományi munkák átaljában, és ezek között, minthogy a magyar nyelven eddig kiadott orvosi munkák nagyon is gyéren léteznek, — különösen az orvosi szaktudományi művek.  
  „Ezen 16 000 ftos hagyományt a magyar tudós társaság mint Holczer Miklós pesti kereskedő és s dr. Edl Kálmán fivérek hagyományát iktassa be: az orvosi ösztöndíjat Dr. Edl Kálmán ösztöndíj cím alatt, a polytechnicumbeli ösztöndíj pedig Holczer Miklós ösztöndíj dm alatt hirdettessék."  
  Amint a hagyományozott összeg kamatjának három negyede oly célokra rendeltetik a hagyományozó által, melyeket a M. Tud. Akadémia mint ilyen, nem tekinthet körébe tartozóknak: mindazáltal, tekintetbe véve, hogy az elhunytnak bizalma egy oly kegyúri jog gyakorlását ruházta itt az Akadémiára, mely szélesebb értelemben még is a magyar tudományos fejlődés előmozdítását célozza; tekintve továbbá hogy ez nem élő ember intézkedése, ki visszautasítás esetében máskép is rendelkezhessék, hanem végrendeleti hagyomány, melynek el nem fogadása a végrendelkező akaratát meghiúsítja és üdvös céljaira is zavarólag hatna; meggondolva még, hogy a hagyaték egy részét, mely az Akadémia működési körén nemcsak kívül nem esik, — sőt szabad rendelkezésére bizatik, visszautasítani jogosulva sem vagyunk: a bizottság, öt szavazattal egy ellenében, mind a kegyúri jognak, mind a hagyomány többi részének elfogadása mellett nyilatkozott.  
  A mi a feltételek közt az I.ső számut, a vallásra vonatkozót illeti: nem véli a bizottság, hogy az egyéni akarat kifejezése által, az Akadémia, mely annak csupán végrehajtója, érintetnék. A gyakorlati megindítást és kezelést illetőleg azt ajánlja a bizottság, hogy először, az eljárás egyöntetű megállapítására és az ösztöndíj kihirdetésére a mathematikai és természettudományi, mint illető osztályok neveznének egy — hat tagú — bizottságot; azontúl pedig mindenik osztályból egy-egy 3—3 tagú bizottság vezetné az illető ösztöndíj ügyét, melyeket az osztály — az Akadémia jóváhagyásával — mindannyiszor újra választana, valahányszor az ösztöndíj más egyénnek adományoztatnék, ki fölötti felügyeletet aztán, az ösztöndíj ideje leteltéig, megtartaná.  
  Jegyzette  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok