Aranysárkány fejléc kép
 
I. JELENTÉS  
  az 1870-ki akadémiai nagyjutalomról.  
  Az 1870-ről hátralékban maradt s az 1864–69. évkörben megjelent mathematikai munkákat illető nagyjutalom a III. oszt. jelentése alapján mely az e szakban tapasztalt örvendetes lendületről tanuskodik, következő munkáknak itéltetett: „Földmértan, mérnöki használatra, különös tekintettel hazai viszonyainkra. XVI táblával.
Pest
Budapest
, 1869." – szerzője Kruspér István műegyetemi tanár, – mint amely munka első magyar kézikönyv, mely a gyakorlati mértant kimerítőleg tárgyalja; irodalmunkban úttörő; nemcsak a tudomány szinvonalán áll, hanem azt sok részben előbbre is viszi, gyakorlati haszna jelentékeny és nagyon élénken érzett hézagot tölt ki.  
  E szerint a jutalom
Kruspér
Kruspér István
úrnak kiadatni rendeltetett.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
II. JELENTÉS  
  az 1870-i Marczibányi jutalomról.  
  Az 1870-ről hátralékban volt Marczibányi-mellékjutalom az 1864-69. évkörben megjelent mathematikai munkák közöl a III. oszt. jelentése alapján, következő munkának itéltetett: „Az ércek előkészítésének elvei és. gyakorlati szabályai" 149 ábrával,
Pest
Budapest
, 1869, – szerzője Péch Antal pénzügyi osztálytanácsos, – mint amely a címben kifejezett tárgyat, a bányászattudomány egy érdekes és fontos ágát, oly módon adja elő, hogy e munka bármely irodalom terén is, kedves jelenség gyanánt üdvözöltetnék; párosulván benne jeles elméleti s gyakorlati képzettség, világos előadás, s a 149 kőnyomatú ábrái oly tökéletesen lévén, maga a szerző által rajzolva, hogy azok után bízvást el lehet indulni az illető gépek és készülékek szerkesztésénél. A jutalom tehát
Péch
Péch Antal
úrnak kiadandó.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
III. JELENTÉS  
  az 1871-iki akad. nagyjutalomról.  
  Az 1871-i, az 1865–70. évkörben megjelent s bölcsészeti szakba tartozó munkákat illető nagyjutalom, a II. oszt. jelentése alapján a következő című munkának itéltetett: „Neveléstudomány, műveltebb közönség számára" – írta Lubrich Ágost , Pozsony, 1868. 4 kötet – mint oly műnek, mely számbavéve s önállólag felhasználva az összes neveléstani irodalom jeleseinek buvárlatait s mindenkor figyelve a hazai nevelésünk viszonyaira, a nevelés és tanítás kérdéseit rendszeresen, részletesen tárgyalja s az olvasót minden kérdésben kellőleg tájékoztatja, s mely ezenfelül jó előadása, csinos és szabatos nyelvezete által is ajánltatik.  
  E szerint a jutalom Lubrich Ágost úrnak kiadatni rendeltetett.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
IV. JELENTÉS  
  az 1871-iki Marczibányi-jutalomról.  
  A Marczibányi-alapból az 1865–70. évkör lefolyása alatt megjelent bölcsészeti munkák közől a nagyjutalommal koszorúzottat becsre követő munkának 1871-ben kijáró mellékjutalom, a II. oszt. jelentése alapján a következő című munkának ítéltetett: „A bölcsészet története. I. köt. Ó-kor. Irta Domanovszky Endre ,
Pest
Budapest
, 1870.", – mint a mely szabatos és folyó előadásban, a görög bölcsészet történetét oly nagy mérvben, oly pontos részletességgel, oly minden oldalúsággal tárgyalja, hogy e téren egyedül áll irodalmunkban, sőt külföldi e nemű jobb munkákkal is kiállja a versenyt. – E szerint a jutalom
Domanovszky Endré
Domanovszky Endre
nek kiadatni határoztatott.  
  Az osztály jelentése dicsérettel említé föl Haberern Jonathán aristotelesi fordításait, nevezetesen a lélektan és politika fordítását, melyet azonban csak eredeti munka nemlétében lehetett volna e jutalomnál tekintetbe venni.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
V. JELENTÉS  
  a Sámuel-díjról.  
  Az 1870-re szóló Sámuel-díj az azon évben megjelent nyelvtudományi értekezések közül, az I. oszt. véleménye alapján,
Brassai Sámuel
Brassai Sámuel
r. tag „A magyar bővített mondat" (megjel. Értekezések a nyelv- és széptudományok köréből X., 1870) c. értekezésének itéltetett, mint a mely a magyar syntaxis minden homályos kérdését sikerrel világosítja meg, az élő beszéd alapján, a mondatbeli hangsúly természetéből igyekezvén kimagyarázni a magyar mondat szabályait.  
  E szerint a jutalom kiadása elrendeltetett.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
VI. JELENTÉS  
  a Gorove-pályázatról.  
  A Gorove-alapítványból kitűzött jutalomkérdésre: „Hazai és külföldi iskoláztatás a XVI. században" – beérkezett egyetlen pályamunkának, a II. osztály jelentése alapján, megitéltetett a jutalom, mint oly műnek, mely a kitűzött kérdést legnagyobb részt teljes sikerrel megoldotta s irodalmunkban nyereségnek tekinthető; de vannak egyes hiányai, melyek, kiadás előtt, a bírálók tüzetes kimutatása szerint kijavítandók; valamint a munka előszavában igért „Adalékok" is hozzácsatolandók lesznek.  
  E szerint az „Inter stridentes" jeligés levél felbontatván, abból Frankl Vilmos papnöveldei tanár, akadémiai l. tag, Esztergomban – név tünt ki; s részére a jutalom ki fog adatni.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
VII. JELENTÉS  
  a Dóra-pályázatról.  
  A Dóra Szilárd által kereskedelmi tudományos pályakérdések kitűzésére rendelt alapítványból hirdetett jutalomra beérkezett egyetlen pályaműnek a II. oszt. jelentése alapján, megitéltetett a jutalom; miután a bírálók egyhangúlag jutalomra és kiadásra méltónak jelenték, mint oly művet, mely teljesen megoldja a pályakérdést s gazdag tartalmánál s a külföldi tanintézetek bő ismertetésénél fogva nemcsak nyereménynek tekinthető irodalmunkban hanem az itt-ott simítandó irály mellett élvezetes és tanulságos olvasmányul is kínálkozik; egyszersmind az ügy országos rendezése körül kiválóan lehet használni.  
  A felbontott jeligés levélből („A kereskedő hivatása" stb) a következő név tünt ki: Matlekovits Sándor , a keresk. m. kir. ministeriumban titkár; kinek tehát a jutalom kiadandó.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
VIII. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi római történeti pályázatról.  
  A Magyar Hölgyek alapítványából kitűzött jutalomra beérkezett „Róma Története" c. egyetlen pályamunkának, a II. oszt. jelentése alapján, a jutalom odaitéltetett; miután a bírálók, mint oly művet, mely az elébe tűzött feladatot helyesen felfogva, kellőleg megoldotta, s így használható és alkalmas, sőt jeles kézikönyvül szolgálhat a magyar olvasóközönségnek, jutalomra, s némi, leginkább nyelvi javítások után, kiadásra is ajánlották, s irodalmunkban szükségpótló, sőt minden tekintetben nyereségnek mondható könyvnek jellemezték.  
  E szerint a ,,Die rőmische Geschichte ist ein grosser Inductionsbeweiss" stb. jeligés levél felbontatván, abból Pór Antal tanár, Nagyszombatban név tünt ki s a jutalom kiadása elrendeltetett.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
IX. JELENTÉS  
  a Hölgyjutalmi meteorológiai pályázatról.  
  A M. Hölgyek alapítványából kitűzött pályafeladatra: „Kivántatik népszerű légtünettan stb" beérkezett egyetlen munkának, a III. osztály jelentése alapján megitéltetett a jutalom; tekintve, hogy a tárgyat alaposan a tudomány állásához, honi viszonyainkhoz s mívelődési érdekeinkhez mérten adja elő, nyelve csinos és gördülékeny, így a jelen pályázthoz kötött kellékeknek: megfelel; szükséges azonban, hogy a szerző, munkáját, kiadás előtt, az egyik bíráló által részletesen kiírt helyeken, a hiányzó magyarázatokkal bővítse.  
  Felbontván a „Valamint az eszmét stb." kezdetű jeligés levél, abból e név tűnt ki: Szabó Ignác , egri főgymnasiumi tanár, kinek is a jutalom kiadatni határoztatott.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
X. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi logikai pályázatról.  
  A M. H. alapítványból kitűzött pályafeladatra: „Kivántatik a logika kézikönyve stb." beérkezett 3 pályamunka egyikének sem itéltetett oda a jutalom, miután a II. oszt. jelentése szerint, a bírálók többsége egyiket sem tartja méltónak jutalomra vagy kiadásra. Az I. számú sokoldalú olvasottságról s önálló gondolkodásról tesz ugyan tanuságot, nyelve is elég szabatos, bár műszavai néhol határozatlanok, de egyes figyelemre méltóbb helyei mellett egészében a tárgy kezelésénél, a fogalomtan ingadozásánál, s főleg polemikus szinezeténél fogva az alapítvány céljának, mely „népszerű kézikönyv", nem felel meg. A II. számúban feltűnő a lélektani határozatlanság, alig nyujt egyebet, mint a „Formális Logika" kézikönyveiből összeállított kivonatokat. A III. sz. tartalmilag gazdag, de világosság és szabályosság nélkül; nyelve sem szabatos.  
  Minél fogva a jutalom ki nem adása határozatba ment s a jeligés levelek felbontatlanul megsemmisíttettek.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
XI. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi embertani pályázatról.  
  A M. H. alapítványából „Anthropologiai Kézikönyvre" kitűzött jutalomért versenyző két pályamunka egyike sem itéltetett méltónak e jutalomra, miután a II. oszt. jelentése szerint, az I. számú száraz, vázlatos szolgai kivonat; a II. számú gazdagabb ugyan, de nem önálló, összefüggő s .kellően rende.zett egész, melynek tartalma dicséretre méltó, de alakja nem; s a munka még most inkább csak anyag-gyűjteménynek tekinthető, melyből jó stiliszta jutalmat érdemlő művet alkothat.  
  E szerint a jutalom nem adatik ki, a jeligés levelek felbontatlanul megsemmisültek.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
XII. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi vegytani pályázatról.  
  A M. H. alapítványából kitűzött pályakérdésre: „Kivántatik a vegytan kézikönyve stb." érkezett két pályamunka közöl egyik sem itéltetett méltónak a jutalomra; minthogy a III. oszt. jelentése szerint az első számú a
Garay
Garay János
ból vett jeligés mű általában igen gyenge; a II. sz., melynek jeligéje
Goethé
Goethe, Johann Wolfgang von
ből van, jobb ugyan, s egyik bíráló szerint, némi hiányai dacára is megfelel a követelménynek; de a másik kettő szerint szűk keretben igen sok tárgyra terjed ki, ezért nem elég világos, s nem alkalmas arra, hogy azon körökben, melyek számára irva van, kedves olvasmányul szolgálna.  
  E szerint a jeligés levelek felbontatlanul tűznek adattak.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
XIII. JELENTÉS  
  a Hölgyjutalmi ásványtani pályázatról.  
  A M. Hölgyek alapítványából az „Ásványtan Alapvonalait" kivánó pályafeladatra beérkezett egy pályamű nem itéltetett méltónak a jutalomra, miután a III. oszt. jelentése szerint mindkét bíráló gyengének tartja; sem a beosztásból, sem a fogalmak értelmezéséből ki nem tünik, hogy a szerző alapos jártassággal birna e szakban.  
  Minélfogva a jeligés levele („Semmi sem mulja felül az örömet") felbontatlanul semmivé tétetett.  
  Kelt
Pest
Budapest
en, a MTA 1871. május 16-án tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
XIV. JELENTÉS  
  a MTA új választásairól:  
  A mai napon tartott Elegyes Ülésben megválasztattak elnökké:
Lónyay Menyhért
Lónyay Menyhért
másodelnök; másodelnökké:
Csengery Antal
Csengery Antal
ig. és r. t. Folytatólag a nagygyűlésen: Igazgató-tanács tagjaivá:  
  I.
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
rendes tag,  
  2.
Horváth Mihály
Horváth Mihály
rendes tag s osztályelnök.  
  Az I. osztályba:  
 
Rendes tagnak: Budenz József lev. tag,
Levelező tagnak: I.Szarvas Gábor pesti kir. gymn. tanár,
2. Szénássy Sándor pesti ágh. ev. gymn. tanár,
Külső tagnak: I. Wiedemann Ferdinánd, a szentpétervári akad. tagja,
2. Kreutzwald Frigyes , a dorpati észt tudom. társ. tagja.
 
  A II. osztályba:  
 
Rendes tagnak: I. Rómer Flóris lev. tag,
2.
Szabó Károly
Szabó Károly
lev. tag,
3.
Salamon Ferenc
Salamon Ferenc
lev. tag.
Levelező tagnak: I. Lubrich Ágost egyet. tanár,
2. dr. Hajnik Imre győri jogtanár,
3. Domanovszky Endre bölcsészettanár, Sopronban.
 
  A III. osztályba:  
 
Levelező taggá: I. dr. Jurányi Lajos egyet. tanár,
2. dr. Hoffmann Károly, m. geologiai int. főgeológus,
3. Kenessey Albert , hajóskapitány, min. oszt. tanácsos,
4. Tóth Ágoston honvéd ezredes, egyetemi tanár.
Külső tagnak: I. Scacchi Archangelo , nápolyi egyet. tanár s az Egyetem rectora.
2. Parlatore Fülöp , a flórenci muzeum igazgatója,
3. Boissier Edmond , Genfben,
4. Fenzl Ede , bécsi egyet. tanár s a Növénykert igazgatója.
 
  Kelt
Pest
Budapest
en, a MTA 1871, május 17-én tartott elegyes ill. nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 

Megjegyzések:

[szerkesztői feloldás]
Kruspér István 1818 –1905; ak. vál.: 1858. Geológus és matematikus, majd a Műegyetemen mechanika-professzor; több. ak. biz. tagja, nagyjutalmas.
[szerkesztői feloldás]
Péch Antal 1822–1875; ak. vál.: 1879. Bányászati szakíró, geológus, ak. biz. tag. Emlékb. Kerpely Antaltól: Ak. Ért. 1897. évi köt. 191. l.
[szerkesztői feloldás]
Lubrich Ágost 1825–1900; római katolikus lelkész, történész és filozófus.
[szerkesztői feloldás]
Domanovszky Endre 1817–1895; ak. vál.: 1871. Evangélikus gimnáziumi tanár, filozófus, ak. biz. tag és jutalomdíjas; több művét az MTA adta ki. Emlékb. Alexander Bernáttól: Eml. XI. köt. 1. f.
[szerkesztői feloldás]
Haberern Jonathán 1818–1880; ak. vál.: 1867. Klasszika-filológus, szarvasi gimnáziumi tanár és ak. biz. tag, több bírálat szerzője. Arisztotelész fordítását az MTA adta ki. – Emlékb.
Hunfalvy Pál
Hunfalvy Pál
tól: Bölcs. tud. Értek. II. köt. 6.
( Brassai Sámuel, Matlekovits, Frankl (Fraknói), Pór Antal jutalmazottakról l. korábbi jegyzeteinket.
[szerkesztői feloldás]
Szabó Ignác egri jogakadémiai tanár; a filozófia és történelem mellett a természetrajz minden ágában működött. (1832–1900)
Az újonnan választottak közül: Szarvasról l. 371. sz. jegyzetünket.
[szerkesztői feloldás]
Szénássy Sándor 1828 –1872; ak. vál.: 1871. Klasszika-filológus, a pesti evangélikus gimnáziwn tanára és igazgatója.
[szerkesztői feloldás]
Wiedemann Ferdinánd 1805–1887; ak. vál.: 1871. Dorpáti, majd pétervári egyet. tanár, görög filológus és finnugor nyelvész.
[szerkesztői feloldás]
Kreutzwald Frigyes 1810–1882 észtországi nyelvész, finnugor szakértő
[szerkesztői feloldás]
Szabó Károly
Szabó Károly
1824–1890; ak. vál.: 1871. Történész és bibliográfus; főművét, a régi magyar könyvekről, az MTA támogatta kiadásában. Főleg a székelyek és az árpádkor magyar történetével foglalkozott,ak. jutalmat is nyert műveivel. – Emlékb.
Szilágyi Sándor
Szilágyi Sándor
tól: Eml. VIII. köt. 10. f.
[szerkesztői feloldás]
Salamon Ferenc
Salamon Ferenc
1825–1892; történész, esztéta és hírlapíró; ak. biz. tag, többszörös jutalomdíjas; műveiből többet az MTA adott ki. Emlékb.
Szilágyi Sándor
Szilágyi Sándor
tól: Ak. Ért. 1895. évi köt.
[szerkesztői feloldás]
Hajnik Imre 1840–1902; jogtörténet professzor a pesti egyetemen; ak. biz. tag és több jutalomdíj nyertese. – Emlékb.
Kováts Gyulá
Kováts Gyula
tól: Eml. XVII. k. 8. f.
[szerkesztői feloldás]
Jurányi Lajos 1837–1897; ak. vál.: 1871. Botanikus, pesti egyet. tanár és a Fűvészkert létesítője. Nagyszámú cikke jelent meg külföldön is; közülük többet az MTA is kiadott folyóirataiban. Biz. tag volt.
[szerkesztői feloldás]
Hoffmann Károly 1839–1891; ak. vál.: 1871. Geológus, ak. biz. tag. – A Magyar Földtani Intézet első igazgatója, megszervezője. Emlékb.: Ak. Ért. 1892-i köt.
[szerkesztői feloldás]
Kenessey Albert 1828–1879; ak. vál.: 1871. Jog- és nemzetgazdasági szakíró, ak. biz. tag; a fiumei hajózási iskola tanára. – Emlékb. Galgóczy Károlytól: Term. tud. Értek. XI. köt. 21. f.
[szerkesztői feloldás]
Tóth Ágoston 1812–1889. ak. vál.: 1871. Hadtudományi író, 48-as ezredes,
Görgey
Görgei Arthur
hadsegéde a világosi fegyverletételnél; ennek ellenére is több évi várbörtönre ítélték. 1867 után államtitkár; ak. biz. tag. – Emlékb. Hollán Ernőtől: Eml. VI. köt. 4. f.
[szerkesztői feloldás]
Scacchi Archangelo 1819–1893. – ak. k. t.: 1871. Egyháztörténeti író és oklevélkutató; magyar vonatkozású tanulmányai is jelentek meg.
[szerkesztői feloldás]
Parlatore Fülöp 1802–1877; ak. k. t.: 1871. Flórenci botanikus, egyet. tanár. – Emlékb. Haynald Lajostól: Évk. XVI. köt. 4. f.
[szerkesztői feloldás]
Boissier Edmond 1810–1885; ak. k. t.: 1871. Svájci botanikus, később a Sorbonne tanára; ötezernél több növény megnevezője. – Emlékb.
Haynald
Haynald Lajos
tól: uo.
[szerkesztői feloldás]
Fenzl Ede 1808–1879. – ak. k. t.: 1871. Osztrák botanikus, hazánk flórájával is sokat foglalkozott. Emlékb. Haynald Lajostól: Eml. II. köt. 8. f.