Aranysárkány fejléc kép
 
A MAGYAR FÖLDHITELINTÉZETI T. IGAZG.-NAK  
  1152/1871.  
  A MTA Igazg. Tanácsa, tekintve azon sajnálatos állapotot, melybe a Kazinczy-emlékalapítvány jutott, amennyiben még sem az emléképület teljesen befejezve nincs, sem a jószág jövedelme s a csekély tőke kamatja a Kazinczy-utódok évjáradékai födözésére nem elégséges, – már régebb elhatározta, hogy a széphalmi jószág eladásával kísérletet tesz, ha netalán az eladás által oly tőkére tehetne szert, melynek kamatjából az emléképület befejezésén kívül még az évdíjasok járandóságait is levonás nélkül, teljesíteni lehessen.  
  Hogy azonban a fekvőség mostani ára iránt magát tájékozhassa: szükségessé vált annak pontos megbecsülése szakértők által. Mihez képest az Ig. Tanács bizodalommal fölkéri a t. Igazgatóságot, méltóztassék e részben az Ak.-nak segédkezet nyujtani s a Kazinczy Ferenc-féle, az emlékalap számára visszaváltott s Akad. nevére telekkönyvezett Zemplénmegyei birtokot ottani közegei által megbecsültetni. A becsü-összegből aztán leszámítandó az udvar azon része, melyen az emléképület áll, s a kert, melyben
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
sirja van, minthogy ezek nem fognak eladatni; e területet Évva András s. a. újhelyi ügyvéd, jelenleg törv. széki elnök úr valószinűleg az előbbi megállapodások szerint ki fogja jelölhetni.  
  Teljes tisztelettel aláz. szolg.  
 
Pest
Budapest
en, 1871 dec. 7-én.  
 
n
Jegyzet A Kazinczy-birtok nagyobb részét 2 év múlva eladták, csupán a hat holdas gyümölcsös és díszkert maradt meg, a családi sírhelyekkel. A régi, lebontott lakóház helyére építteti ez években az MTA, Ybl Miklós tervei szerint, a Kazinczy-Mauzóleumot.
[szerkesztői feloldás]
A régi lakóház és a Kazinczy-sír képeit Jakobey Károly festette meg; az MTA Tudós Clubjában vannak.A régi lakóház és a Kazinczy-sír képeit