Aranysárkány fejléc kép
 
I. JELENTÉS  
  az akadémiai nagyjutalomról,és Marczibányi mellékjutalomról.  
  Az 1875. évi akadémiai nagyjutalom, 200 arany, az 1869–1874. évkörben a természettudományok terén megjelent munkák közöl a III. osztály javaslata alapján F o d o r J ó z s e f ily című munkájának itéltetett oda: „Közegészségügy Angolországban, tekintettel az orvosügyre, orvosi rendészetre és törvényszéki orvosi ügyre, valamint a hazai viszonyokra." – Budapest 1873. 8-r. 507 1  
  Ezen munka a m. orvosi könyvkiadó társulat könyvtárának XX-dik kötetét képezi s azon könyvtár most már 9 évi folyamának egyik legjelesebb műve. Egy szakértő szorgalmas ember évekhosszán át folytatott tanulmányainak és a hely színén szerzett tapasztalatoknak eredménye az, hasznos munka az orvosra és törvényhozóra, érdekes minden művelt emberre nézve, ki a közegészségi kérdések iránt érdekkel viseltetik.  
  Előadja azon ország egészségügyi és orvosi intézményeit, mely egyfelől ez irányban is első helyen áll, másfelől oly sajátságos szerkezettel bir, melyet csak az érthet meg alaposan, ki azon fölűl, hogy a tárgyat ismeri, a hely színén magát a népet, annak életét, multját és jelenét is tanulmányozta, – mit szerzőnek annál inkább kellett tennie, minthogy hasonló munka más irodalomban nem létezett, és oly terjedelemben, mint a
Fodor
Fodor József
é, mai nap sem létezik.  
  Erről, valamint szerzőnek tudományos alaposságáról, tanuskodik a munkának beosztása és a tárgynak kezelése; megismertetvén az általános részben Anglia népével, földtani, égalji, szellemi, erkölcsi és társadalmi viszonyaival, előadja az orvosügyet, az orvosi rendészetet, az egészségügyi állapotot, nevezetesen: a lakást, tápszert és italt egészségügyi szempontból a járványügyre, a szegény ügyet, a kórházakat, az elmebeteg-ügyet, a börtön-ügyet, a gyáripar-, bányászat-ügyet, a méregkereskedést, az egészségügyet hajókon és egyéb szállítási eszközökön, a véletlen szerencsétlenségeket, a hulla- s temetkezésügyet, és végre a törvényszéki orvosügyet. Mind ezen tárgyak fejtegetésénél szerző tekintettel van más művelt nemzetekre, s különös figyelmet fordít hazánk állapotára és szükségletére. A munka pragmatikai, úttörő, különösen a gyakorlati téren, s haladást jelző a tudományban.  
  A másod, vagyis Marczibányi-jutalomra (50 arany) az osztály
Hunfalvy János
Hunfalvy János
Ég és Föld" című csillagászati földrajzát ajánlotta, mint olyan munkát, mely a kifejezések tisztasága, átlátszó gondolatmenete, kitűnő berendezése, a könnyebbről nehezebbre való fokozatos előhaladás tekintetében legjobb tankönyveink egyike.  
  Ez iránt a nagygyűlésen az osztály egyik tagja által az a formai észrevétel tétetett, hogy a munka, mint címe szerint is „csillagászati földrajz" a mathematikai évkörben volna jutalmazandó, két más osztálybeli tag, épen a physikai szakból, azt a felvilágosítást adta, hogy a munka tartalma szerint inkább a természettudományi, mint a mathematikai szakba illik; minél fogva a nagygyűlés neki a jutalmat kiadatni rendelte.  
  Kelt Budapesten, az Akadémia 1875. nagygyűléséből. május 25-kén tartott  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
II. JELENTÉS  
  a Sámuel-díjról.  
  Az 1875. évi Sámuel-díj (15 arany) az 1874. folytán megjelent nyelvtudományi értekezések közül, az I. osztály javaslata alapján, Lehr Albert A tárgyas-tárgyatlan ragozáshoz" című értekezésének (Megjelent a „Nyelvőr" IV. köt. 3. és 5. számában) ítéltetett, mint olyannak, a mely egy eddig csupán nyelvérzékünkben lappangva élő, de tudatunk előtt ismeretlen nyelvtörvény megállapításával, erős figyelő tehetségről, és szintén dicsérettel kiemelt két társa közt (Joannovics GyörgySzóegyeztetés" és Komáromy LajosA be igekötő szerepe"; mindkettő a „Nyelvőr"-ben) legtöbb eredetiségről s önállóságról tanuskodik.  
  Kelt Budapesten, az Akadémia 1875. május 25-kén tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
III. JELENTÉS  
  a Gorove-jutalomról.  
  A Gorove-alapítványból kitűzött azon pályakérdésre, hogy aesthetikailag jogosult-e a történeti személyeknek és korszakokn.ak köztudalommal ellenkező feltüntetése a költészetben, s ha igen; mily határig – két pályamunka érkezett. Az I. számú pályamunka a kérdést nem fejti föl egész terjedelmében, s a mit fejtegetni igyekszik is, nagyrészt zavaros, egymásnak ellentmondó meghatározásokból és következtetésekből áll. A II. számu, „Mi az igazság?" jeligéjű munka ellenben teljes egészében felöleli a kitűzött kérdést, s ha egy-két állítása kissé túlhajtott vagy ingatag is, nézetei általában tisztultak, látköre széles, aesthetikai meghatározásai szabatosak. A felhozott példák, melyekkel nézeteit mind a hazai mind a külföldi irodalmakból támogatja, ismeretbőségről s helyes bíráló széttekintésről tanuskodnak. Szorosan egybefüggő logikai sorrendben fejteget; előadása szabatos, könnyen omló, mívelt.  
  Ennél fogva a Gorove-jutalom (30 arany) az I. osztály föntebbi jelentése alapján, a II. számu pályamunkának megitéltetett, melynek jeligés levele felbontatván, abból  
   
  neve tűnt ki. Az I. sz. pályamunka jeligés levele felbontatlanul megégettetett.  
  Kelt Budapesten, nagygyűléséből. az Akadémia 1875. május 25-én tartott nagygyűléséből  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
IV. JELENTÉS  
  a Fáy-alapítványi jutalomról.  
  A pesti első hazai takarékpénztár által
Fáy András
Fáy András
nevére tett alapítványból a kitűzött jutalom az évben ki nem adatván, a jutalom-összeg felét a dicséretet nyert pályamunka díjazására ajánlotta fel a takarékpénztár, másik felét (1500 frt) a pályázati évkörben a nemzetgazdaság és statisztika terén nyomtatva megjelent legjobbik munka jutalmazására.  
  Ezen jutalmat jelen nagygyűlés, a II. osztály javaslata alapján, dr. Konek Sándor A magyar birodalom statistikája" című kézikönyve 1875-ben megjelent második kiadásának ítélte oda, tekintve különösen azt, hogy a nevezett munka, – így szól az osztály jelentése – hazánk statistikai viszonyainak a legjobb és legujabb adatok alapján előtüntetett ismeretét rendszeres, tudományos és kimerítő alakban tartalmazza, miáltal egyikévé lett azon szakműveknek, melyek a statistikai tudományt hazánkban előbbre viszik, és különösen nemzetgazdasági állapotainak is alapos, és lehetőleg részletes fölismerését és méltatását elősegítik.  
  Kelt Budapesten, az Akadémia 1875. május 25-én tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 
 
V. JELENTÉS  
  a Vitéz-alapítványi jutalomról.  
  A Vitéz József alapítványából kitűzve volt természettudományi pályakérdésre, mely a bor és must vegyi vizsgálata módszereinek népszerű leírását kivánta, – beérkezett négy pályamunka közöl a III. osztály jelentése szerint – a bírálók a II. számúról is (jeligéje
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
ból) elismerik ugyan, hogy abban aránylag csekély hibák fordulnak elő, irálya tisztán magyaros, és így értékes dolgozanak mondható; azonban a jutalmat (mely ezúttal kettős, t. i. 80 arany) a III. számú
Stuart Mill
Mill, John Stuart
ből vett jeligés munkának vélik kiadatni, mint a mely a kérdést teljes szakismerettel oldja meg, s társai közt úgy viszonylag, mint általában a legértékesebb· minélfogva az osztály e munkát mind jutalomra, mind a bírálatban érintett csekély hézagok pótlása után kinyomtatásra is ajánlja.  
  Az osztály javaslata elfogadtatván, a III. számú pályamunka jeligés levele felbontatott, s abból e név tünt ki:  
  Dr. Csanády Gusztáv , vegyészet tanára a keszthelyi gazdasági tanintézeten.  
  A többi jeligés levelek, még az ülés folytán, küldöttség által megsemmisíttettek.  
  Kelt Budapesten, az Akadémia 1875. május 25-én tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  főtitkár.  
 

Megjegyzések:

[szerkesztői feloldás]
Fodor József 1843–1901; ak. vál.: 1878. – ak. biz. tag, az Országos Kőzegészségi Intézet és az iskolaorvosi intézmény alkotója, műveiből többet az MTA is kiadott. – Emlékb.
Hőgyes Endré
Hőgyes Endre
től: Eml. Xl. köt. 9. f
[szerkesztői feloldás]
Lehr Albert 1844–1924; ak. vál.: 1882. Irodalomtörténész és nyelvész, a Magyar Nyelvőr szerkesztője, több. ak. biz. tagja. –
A.
Arany János
műveinek első alapos magyarázója.
[szerkesztői feloldás]
Konek Sándor 1819–1882; ak. vál.: 1858. Több ak. biz. tagja, statisztikus és pesti egyet. jogtanár. – Emlékb.
Kautz Gyulá
Kautz Gyula
tól: Eml. III. köt. 9.
[szerkesztői feloldás]
Csanády Gusztáv vegyész, 1837–1890. A mezőgazdasági általános vegyészet és borászati kémia technológia professzora.