Aranysárkány fejléc kép
 
FŐTITKÁRI JELENTÉS  
  e MTA. 1874/5-dik évi működéséről.  
  A Magyar Tudományos Akadémia az alapszabályaiban kitűzött célt, mely a tudomány és irodalom - magyar nyelven - nemcsak művelése, hanem terjesztése is, igyekezett, a lefolyt éven által, fokozatos mértékben megvalósítani.  
  Eszközölte a művelést egyes tagjainak búvárkodása által a különböző szakokban, melynek eredményei az osztályok ülésein, majd az „Értekezések" s „Évkönyvek" során jöttek nyilvánosságra; továbbá az állandó tudományos bizottságokban, melyek gyüjtésök, kutatásaik eredményét szintén több rendű folyó kiadványokban bocsátják a közönség elé.  
  E kiadványai által az Akadémia föntebb említett célja második részének, a tudomány terjesztésének is kiváló szolgálatot tesz; mert nemcsak, hogy azok árát már eredetileg is mérsékelten szabta meg; hanem közelebb összes régebbi kiadásai árát tetemesen leszállította, s így a szerényebb móduaknak is megkönnyítette azok megszerzését, azonkívül számos hazai tudományos intézetnekingyen küldi a példányokat. De hogy a terjesztés még sikeresebb és kihatóbb legyen, arról, bár tetemes áldozattal könyvkiadó bizottsága és saját külön könyvárusi telep berendezése által gondoskodott.  
  Időm kimértsége nem engedi, hogy az üléseken felolvasott illetőleg az év folyamán megjelent értekezéseket és kiadott könyveket, bárha csak rövid jellemző vonásokban, mind feltüntessem; azok cím szerint elősorolvák a kiosztott hivatalos jelentésben'.  
  A mi nevezetesb történt az egyes tudományszakok körében csupán arra fogok szorítkozni.  
  A nyelvtudomány mezején bennünket legközelebb a magyar s ezzel rokon nyelvek tudománya érdekel. Nemcsak azért, mert az Akadémia már lételét is ez eszmének, a magyar nyelv kiművelése eszméjének, köszöni, melyet első nagy alapvetője most ötven éve hangoztatott; nemcsak mert az édes anyanyelv búvárlata, magyar tudósnak, mind ösztön, mind hazafi kötelesség: hanem a kiváló szerepnél fogva is, mely ez által nekünk jut osztályrészül a tudományos világ concertjében. Az altái hasonlító nyelvtudomány mezején egyik nyugoti nép sincs, se hivatva, se képesítve oly eredményekhez jutni, mint épen mi - bár eddig csupán egy-két nyelvtudósunk buzgalma által - már is eljutottunk. A vogul, a cseremiz, a mordvin stb. nyelvben tett magyar kutatások már is előbbre vitték az altái nyelvek tudományát; ez évben pedig, a nyelvtudományi bizottság aegise alatt, fáradhatatlan tudósunk Hunfalvy Pál , kinek múlt őszi felszólamlása a londoni congressuson meglepte a nyelvész világot, az osztják nyelv grammatikáját és szótárát búvárlotta és adta ki, fordított és eredeti szövegekkel kisérve; BudenzJózsef szintén második kötetét magyar-ugor összehasonlító szótárának; míg keleti utazónk, Bálinth, tatár dalait és meséit készíté el sajtó alá. Ily munkálkodás képes lesz a nyugaton, még tudós körökben is, megrögzött annyi tévedést, fajunk nyelvünk, s az egész altáiság irányában, helyre igazítani: s a világhódító árja gőgöt, mely nyelvünket épen formagazdagságáért, a fejletlenebbek, - fajunkat a fejlődésre nem is képesek közé sorolja, mérsékeltebb véleményre hangolni.  
  Szorosabban nyelvünk helyesírási és etymologiai kérdései is foglalkoztatták az osztályt és bizottságot. A helyesírás szabályainak megállapítása valahára véget ért; de - számos, még nem tisztázott kérdést inkább megkerülve mint megoldva, egy-egy analogiai ellenmondást inkább lealkudva mint elenyésztetve, - az óhajtottnál szerényebb látattal. És ez természetes. Nyelvünk múltjának és jelenének minden oldalú felbúvárlása - amaz a történeti, ez a tájszólási nyelvanyag gyűjtése által - épen most foly legjavában; ezek nélkül az etymologia, s e nélkül az orthographia sem biztos eléggé, hogy végleges szabályokat alkosson. S míg a történeti szótár munkálatai, a nyelvbizottság vezérlete alatt, százkezűleg készíttetnek elő; s a régi magyar nyelvemlékek: a bécsi és müncheni biblia újabb olcsó, és számos codex előszöri kiadásával három kötetben, közkézen forognak; másrészről a táji szólásmódok és kiejtés kincseit, már a IV-dik évben, gyűjti a „Nyelvőr", melyek tisztázva, az általánost a csupán tájitól elkülönítve, nevezetes világot fognak vetni nyelvünknek úgy etymologiai és hangtani, mint szókötési sajátságaira.  
  Az osztály ülésein olvasott értekezések közül leginkább felkölté a közfigyelmet az utolsó három: Fogarasi r. tagé, az új szókról; ToldyFerencé, az új magyar orthologia, s ezek ellen SzarvasGáboré, a nyelvújításról. Se képesítve, mint az osztálynak csupán szépirodalmi tagja, se jelen hivatalos helyemről jogosítva nem vagyok e vitába elegyedni; azt azonban talán érinthetem, hogy ez eszmék ily súrlódását nyelvünkre nézve nagy fontosságúnak tartom. Ss míg nem tagadhatom meg az új mozgalmat, mely a magyaros szólásra irányul, mert hisz e mozgalom eredetét azon másikra vezethetni vissza, mely jóval előbb a költészetben folyt le, s melynek (ha bűn, ha érdem) „pars aliqua fui"; másfelől nem volnék hajlandó, az orthologia nevében, hadat izenni a kifejezésbeli amaz aesthesisnek, melyet Kazinczy hangoztatott. Valóban ideje most, midőn már az újítást a tömeg vette át, midőn nemcsak költő, író, tudós, hanem minden ember, ki valamit ír vagy fordít, legyen az bár egy boltdm vagy szatócs-hirdetmény, jogot érez a saját hézagos szókészletében hiányzó vagy hamarosan eszébe nem jutott magyar szó és fordulat helyébe újat faragni, - ideje hogy a hozzáértők e rakoncátlan újítási dühöt mérsékelni megpróbálják. De másfelől a legszigorúbb orthologia sem tilthatja meg, hogy a költő, ha lelke van, olykora hevülés percében, vagy jellemző kifejezés okáért, új szót és szólamot ne teremtsen; a tudós, a fogalmak embere, sőt a közélet is, elvont eszméinek vagy concrét új tárgyainak új nevet ne adjon. Azt mondják, ennek megtiltása nem is cél, csak az újítás szabályosan történjék; de szerintem némely szabályok még koraiak és nem minden képzés korcs vagy idegen, mely annak mondatik.  
  A történelem és archaeologia terén is hazánk emlékei körül forogtak leginkább az osztálybeli (II) előadások. Élet - és korrajzok. mint a „Két Wesselényi" SzilágyiFerenctől, „Pemflinger Márk" Fabriciustól, „II. Lajos és Mária" Fraknóitól, „Révai Péter és a szent korona" SzilágyiSándortól voltak a nevezetesbek. De fontosabb e szakban a roppant terjedelmű munkásság, melyet a történelmi bizottság kifejtett. Ez ugyanis, összeköttetései segedelmével, folytatta a hazai történelem felvilágosítására szolgáló nyomozásokat, és az emlékek másolásait Európaszerte, Spanyolországtól Moszkváig. A spanyol simancasi, a nápolyi levéltárak, a római vaticán, Mantua, Modena és Parma archivumai, a danckai és varsói gyűjtemények megnyiltak előtte, núndenütt tart leírókat; nem is említve azon folyton folyó másolást, mely közelebb Bécsben a cs. kir. titkos Budán a kamarai, és gr. Erdődy István úr hazafiui készsége áltaÍ a vörösvári Rákóczy-levéltárból történik. Intézkedett a bizottság II. Rákóczy Ferenc összes munkái kiadása iránt is, kinek múlt évben egy eddig ismeretlen művét „De Potestate" fedezett fel és másoltatta az erdélyi magyarok és székelyek jogemlékeinek összegyűjtése iránt nem különben; s a zágrábi és esztergomi főegyházak magyar történelemre vontakozó okiratainak másolása, illetőleg összeállítása is munkába vétetett.  
  A bizottság kiadványait elősorolja azon könyvjegyzék, mely a kiosztott jelentésben (III. alatt) olvasható. Terjedelmes kötetek ezek, a „Történelmi Tár"-ból három; a „Történelnú Emlékek" (Monumenta) okmánytári osztályából ugyanannyi; az írók osztályá- ból szintén három; továbbá az Országgyűlési Emlékek II-dik - Diplomatiai Emlékek I. II-dik kötetei, tehát összesen tizenkét vastag kötet. Méltán kiált fel a bizottság előadója, Toldy Ferenc, kinek gondjai alatt núndezek létrejöttek: „Ime, mily tömege ismét a kútfői emlékeknek, különösen a XIII. és XVII. századból; s ez utóbbiak közt mennyi, mely nemcsak a polgári történet, hanem a belélet s a külviszonyok ismeretét is meglepőleg előmozdítja! Mennyi új világosságot derít az Országgyülési Emlékek jelen kötete is (Fraknóitól) a XVI század országos életére, mely a Corpus ]uris öt országos és egy slavoniai gyülése helyett, nyolc országos, huszonegy részleges, hat erdélyi és hét slavoniai tehát összesen hat helyett negyvenkét gyűléssel ismertet meg! S mennyi új fény sugárzik a Diplomatiai Emlékek két nagy kötetéből történelmünk Anjouszázadára, melyben hazánk először nyult be, mégpedig hatalmas kézzel, a diplomatia útján is, Európa viszonyaiba; holott núly kevés az, amit e téren történelmünk eddig tudott."  
  Az archaeologia terén, az osztálybeli előadásokat - minő Pulszkyé a muzeumokról, Rómer jelentése Európa északi részén tett tudományos utazásáról, Henszlmanné a székesfehérvári ujabb ásatások eredményeiről - csupán érintve, az archaeologiai bizottság kiadványai közül azon díszkötet vonja magára a figyelmet, mely mint a „Magyarországi Régészeti Emlékek" III-dika megjelent. Ez albumszerű kiadvány, Rómer munkája „A régi magyarországi falképekről" számos, többnyire színezett képtáblával és szövegbe nyomott nagy számú fametszettel, méltán versenyez a külföld ily tárgyú kiadásaival, s bármely vagyonosabb tudománykedvelő dísz-asztalát ékesítheti. Benne száznál több hazai falfestmény van ismertetve; a főbbek a XIII. és XIV. századból, núnt a pécsöli, továbbá a veleméri, turnischai, martyáncí, stb. falképek; szóval ahazai műemlékek oly tekintélyes csoportja van itt megmentve az enyészettől, milyenre csak néhány évvel ezelőtt gondolni sem mertünk volna.  
  A társadalmi tudományok, különösen a jog, statisztika, és nemzetgazdaság körét az iiléseken felolvasott számos értekezés képviseli, mint Apáthié a kényszer-egyességről; Wenzelé a régi curia döntvényei jelentőségéről; Keleti szőlőszeti statistikája s az 1864-73. évek népesedési mozgalma hazánkban; Konek adatai bűnvádi statistikánkhoz; továbbá a jogi és nemzetgazdasági szakban jutalmazott pályamunkák, melyekről alább lesz szó. Sajnos, hogy a nemzetgazdasági bizottság által tavaly megindított „Szemle", szerkesztő nem léte miatt vesztegelni kénytelen; ellenben örvendetes, hogy Wodianer Albert úr áldozatkészségéből már másod ízben küldhetett ki a bizottság ösztöndíjjal egy magyar ifjút, nemzetgazdasági tanulmány végett.  
  A mathematikai és természettudományi (III.) osztály iilésein tartott előadások szintén elsorolvák a nyomtatott jelentésben. Ezek közt mathematikai és csillagászati 2, vegytani 7, physikai 5, melyek közül kettő (b. Eötvös L.) a rezgések intensitását tárgyalja, egy pedig (Szily) a hő-elmélet második alapelvét vezeti le, egy a színérzékről, egy a súly a hő állítólagos összefüggéséről szól; növénytani előadás 7, leginkább oly fiatal tudósoktól, kik a bizottság által kiküldve, búvárlataik eredményét terjesztik az osztály elé; geologiai és ásványtani 5, ezekben Szabó r. t. nyomozásai Szerbiában, Hantkené a Bakonyban, lépnek előtérbe, s azon trachyt-vizsgálatok, melyeket Koch Antal, most megválasztott akad. lev. tag, mint a math. természettudományi bizottság küldöttje, végrehajtott. Ugyane bizottság „Közleményeiből" kiemelendők az 1873-ki bécsi tárlat számára készült adatokból összeallított bányászati monographiák, vonatkozván az egyik a salgó-tarjáni kőszénbányászati, a másik az abrudbánya - verespataki bányászatra. Mint külön munka, Kalchbrenner nagy és díszes gombászatának III-ik füzete jelent meg, kitünő rajzokkal.  
 
  *  
 
  Ennyit legyen elég futtában érintenem a tudományok művelése felől. Azok terjesztésére szélesebb körben a könyvkiadó bizottság nevezetes lépést tőn. Azon meggyőződésre jutva, hogy az eddigi könyvárusi viszony nem teszi lehetővé a munkák gyors megjelené- sét és tágabb körben való terjesztését: egy a művelt közönség igényeinek megfelelő könyvkiadó vállalatnak közvetlen megindítására határozta el magát. E vállalat keretében oly eredeti és fordított munkák adatnak ki, melyek megválasztásában irodalmunk legszembetűnőbb hiányainak betöltése a főszempont. Eleinte, míg t. i. az eredetiek megbízás útján el.készülhetnek, a fordítások vannak ugyan túlsúlyban, de mind oly műveké, melyek kiváló jelessége kétségen felűl áll, így Curtius görög, Macaulay angol története; a francia forradalomé Carlyle-tól, a bölcsészeté Lewes-től, Nisard tanulmányai arenaissanceról; Goethe lyraikölteményei, Maine-Summer, Bluntschli, Todd, Gneist jog-és államtudományi munkái. De már vannak eredetiek is: Magyarország Ethnographiája, Hunfalvy Páltól, s népessségi, gazdasági és műveltségi állapotának leírása, Keleti Károlytól.  
  A vállalat három külön sorozatra oszlik, melyek a) a történelem, b) az irodalom, e) a jog- és államtudományok egész körét felkarolják. A természettudományokra nem vélte a bizottság szükségesnek kiterjeszkedni, minthogy e célnak a kir. természettudományi társulat sikeresen szolgál, miben őt az Akadémia most már erkölcsileg és anyagilag támogatja.  
 
  *  
 
  Pályázatok ügyében háromszor itélt az év folyamán az Akadémia. A Dóra-jutalmat, mely a vasúti különbözeti tarifák kérdésére volt kitűzve, György Endre munkája nyerte el; de a másik is, Matlekovics Sándoré, kiadásra méltónak ítéltetett. A Fáy-jutalom, mely a bankrendszer, különösen a jegybank fejtegetésére volt hirdetve, a versenyző négy pályamunka egyikének se adatott ugyan ki; de egyik, Beőthy Leo munkája, tiszteletdíjra méltónak ítéltetett, melyet az alapító pesti hazai takarékpénztár, az Akadé- mia ajánlatára, meg is szavazott. Végre a gróf Teleki József drámai jutalmát, de csupán viszonylagos becsléssel Csiky Gergely „Jóslat" című vígjátéka nyerte. A mostani nagygyűlésen odaítélt jutalmakról alább következik a jelentés.  
  Halál által szenvedett veszteségeink, ha nem oly számosak is, mint némely előbbi évben, de nem kevésbbé fájdalmasak. Külső tagjaink koszorúja ismét oly nevekkel gyérült, mint egy Guizot, Gabelentz, Lyell, Vallentinelli, Theiner, Ewald - mind oly nevek, melyek után magyarázó jelzőt sem tehetni a jó ízlés sérelme nélkül; míg benső (lev.) tagjaink közűl a jeles műveltségű Rosty Pál, az ernyedetlen buzgalmú tanférfiak: Szepessy Imre és Warga János, a nem kevésbbé jeles tanférfi; s egyszersmind főleg a Fehér „Codex Diplomaticusához" készített „Indexeért" Akadémiánkban érdemesült Czinár Mór, - a székely népszólás kincseinek legavatottabb gyűjtője, maga is a múzsa kegyeltje, Kriza János; végre a nemcsak rangja és főhivatalai, hanem tudományos képzettsége s humanitása által köztiszteletben állott b. Prónay Gábor elvesztését gyászoljuk.  
  De bár az egyéniség elenyészte fájdalmas, - mert az egyén, összes jellemző sajátságaival mindíg pótolhatatlan: az Akadémia élete örök, s vigaszt kell, hogy találjunk és találunk is az egyén cserében, az új választásokban, melyekre most van szerencsém áttérni, s előadásomat ezzel berekeszteni. [Ld. 642 sz. alatt.]  
 

Megjegyzések:

[szerkesztői feloldás]
Rosty Pál
Rosty Pál
1830–1874; ak. vál.: 1861. Történész, amerikai utazó, közíró. Nekr.: Vas. Újs. : 1874.évf.
[szerkesztői feloldás]
Prónay Gábor
Prónay Gábor
báró 1812–1875; ak. vál.: 1860. Filozófus és történész. Emlékb. Haberern Jánostól:tól: Term. tud. Értek. VII. köt. 2. f.
[szerkesztői feloldás]
Guziot Ferenc
Guizot Ferenc
1787–1874; k. t. vál.: 1858. Francia államférfi és történetíró; előbb liberális szellemű író, 1830 után pedig konzervatív francia belpolitika oszlopa. Emlékb. Trefort Ágostontól:tól: Eml. III. k. 5. f.
[szerkesztői feloldás]
Gabelentz János
Gabelentz János
1807–1874; k. t.: 1858. Német nyelvész, 80 nyelvet ismert és 30-at tudományosan is feldolgozott, köztük magyart is.
[szerkesztői feloldás]
Sir Lyell Károly
Lyell Károly
1790–1875; ak. k. t.: 1860. Több úttörő jellegű geológiai munkát írt, köztük az ember eredetéről is.
[szerkesztői feloldás]
Edwald György Henrik
Edwald György Károly
1803–1875; ak. k. t.: 1859. Göttingai orientalista, egy. tanár, egyik legjobb biblia-szakértő.
[szerkesztői feloldás]
Theimer Ágost
Theimer Ágost
1804–1874; k. t.: 1858. A vatikáni levéltár vezetője, sok egyháztörténeti munka kiadója, köztük a Vetera Monumneta Hungarie -sorozaté.