Aranysárkány fejléc kép
 
A MAGYAR ORSZ. KÉPVISELŐHÁZ T. HÁZNAGYI HIVATALÁNAK  
  84/1876.  
  A M.T.A. jan. 29-én tartott rendkívüli ülésén azt hatáiozta, hogy hazánk nagy fia,
DEÁK FERENC
Deák Ferenc
igazg. és tiszteleti tagja temetésén, s gyász miséjén, – szabályai értelmében – testületileg vesz részt.  
  Ezért a temetésnél sem csatlakozhatott a többi egyletekhez, hanem elnöke intézkedése folytán saját termében összegyűlve, fenn a lépcsőn volt tanúja a gyász-szertartásnak, s az országgyűlés és a külföldi notabilitások után kisérte dicső tagjának koporsóját.  
  Miután azonban a febr. 5-i gyász-istentiszteleten, benn a templomban jegy nélkül megjelenni nem lehet: kétséges, hogy az Akadémia összegyülendő tagjai mikép vehetnek részt a szertartáson. Az Akadémiának ugyanis közel másfél száz helybeli tagja van; föltéve, hogy ezek fele nem jelenik meg, negyede más minőségben, más küldöttségekhez csatlakozik: még mindig legkevesebb 20–30 jegy volna szükséges, hogy ünnepelt tagjához és magához méltólag jelenhessék meg.  
  Ha ez nem történhetik meg, hogy az Akadémia elnökei vezérlete alatt, egy csoportban, jegy nélkül bejuthasson: méltóztassék az Akad.-nak szánt mennyiségű jegyeket minden esetre kiadatni, hogy legalább a küldöttség általi megjelenésétől elzárva ne maradjon.  
  Tisztelettel, alázatos szolgája  
  Budapest, 1876. febr. 4-én.  
 
n
Jegyzet
Deák Ferenc
Deák Ferenc
halála miatt az MTA rendkívüli ülést tartott január 29-én; ott beszélték meg a temetés részleteit. (A 4 ívlapnyi jkv.-et
A.
Arany János
írta.) A gyász-szertartás az MTA oszlopcsarnokában volt, s
Deák
Deák Ferenc
ravatalára a királyi család nevében Erzsébet királyné is koszorút tett. Ezt a jelenetet örökiti meg Holló Barnabás
n
Jegyzet Holló Barnabás szobrász 1866–1917, egyik legjobb Strobl-tanitvány volt, szobrai közül az MTA-ban van még az Alapítási Emléktábla, fél-életnagyságú alakokkal, bronzból, és két fehér márvány mellszobra: Kőrösi Csoma Sándor é, valamint
Mikszáth Kálmán
Mikszáth Kálmán
é.
márvány domborműve, az oszlopcsarnok falán.