Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
B. SENNYEY PÁLHOZ
 
  244/817. 1865.  
  Nagymélt. Báró, M. Kir. Tárnokmester Úr!  
  A MTA oct. 30-án tartott összes ülésén archaeologiai bizottsága részéről előterjesztetett, hogy e bizottság előtt
Henszlmann Imre
Henszlmann Imre
r. tag a Bőhm-féle nagybecsű archaeologiai és műtörténelmi gyüjteménynek a Nemzeti Múzeum számára leendő megvásárlását szakavatottan és lelkesen indítványozta; minek folytán a bizottság ez indítványt melegen felkarolva, óhajtását fejezte ki, hogy az Akad., mint a tudományok legilletékesebb bírálója és őre hazánkban, Nagyméltóságod által a m. kir. Kormánynak ajánlaná minél hathatósabban ama nagyértékű gyüjteménynek a N. Muzeum részére országos költségen leendő megszerzését.  
  Az okok, Nagymélt. Tárnokmester Úr, melyeknél fogva az Ak. említett bizottságának ezügyben tett előterjesztését szintén egyértelműleg és föllelkesülve magáévá tette, előadvák az indítvány-tevő tagnak az akad. ülésben felolvasott iratában, mely itt következik: ( )  
  A MTA teljesen méltányolva az ezen előterjesztésben felhozott fontos indokokat, kötelességének vélte a Magas Kormány figyelmét jelen fölterjesztés által fölhívni a Bőhm-féle gyűjteményre. Annálfogva, mint oly testület, mely hazánkban kiválólag hivatva van a nemzet tudományos és művelődési érdekei őréül, ezennel alázatosan fölkéri Nagymélt. által a Magyar Királyi Kormányt: méltóztassék mindent, s az idő rövidsége miatt sürgetően, elkövetni, hogy a szóbanforgó nagybecsű kincs a hazától el ne vonassék; hanem valamely rendelkezésre álló pénzalapból a Nemzeti Muzeum gazdagítására szereztessék meg.  
  Nem kételkedik az Akad., hogy az országgyűlés, mely bizonyára egyik fontos feladatának tekintendi a N. Muzeumról egyéb tekintetben is gondoskodni, de amelynek müködése megkezdése előtt – már december közepe táján – eladásra van kitűzve s visszavonatatlanul, a ritka becsű gyüjtemény – nemcsak helyeselni fogja a Magas Kormány ebbeli eljárását, hanem azon alapnak, melyből a gyűjtemény megszereztetik, egész készséggel visszatérítetni rendeli a vételre előlegezett összeget. Minthogy pedig a gyűjtemény megszerzése mindenek előtt annak műértők általi megtekintését teszi szükségessé: a MTA a Magas Kormány hazafiui törekvését e részben elősegíteni késznek nyilatkozott, s azon bizottságba, mely a magas Kormány által a gyüjteményt megvizsgálni és az örökössel értekezni kiküldendő lészen, saját kebeléből Kubinyi Ágoston tiszt. tagot, mint egyszersmind a N. Muzeum igazgatóját és
Henszlmann Imre
Henszlmann Imre
lev. tagot, ki a kérdéses gyüjteményt évek óta igen jól ismeri s alapos szakismereténél fogva ily tárgyakban véleményt adni is legtöbb illetékességgel bir, ajánlja föl.  
  A MTA 1865 oct. 30-i üléséből:  
  Nagyméltóságodnak alázatos szolgái:  
  titoknok, m. elnök.  
 
n
Jegyzet A Bőhm-féle gyűjtemény magyar műkincseiről írt a Vas. Ujs. 541. és 608. lapján; a kétféle min. és a Helytartótanács huzavonája miatt azonban e kincseket örökre elvesztettük, mert a bécsi árverésen – mint
A.
Arany János
itt közölt iratában megjósolta – széthurcolták a licitálók a világ minden tájára, és magyar részről senki sem volt jelen.