Aranysárkány fejléc kép
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKÖNYV
 
  Az Akadémia palotája megnyitási ünnepélyét rendező vegyes bizottságnak 1865. nov. 2-án tartott ülésében, jelenlévén  
  B.
Eötvös József
Eötvös József
, bizottsági elnök  
  Kubinyi Ágoston igazgató  
 
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
rendes  
 
Pauler Tivadar
Pauler Tivadar
rendes  
 
Tóth Lőrinc
Tóth Lőrinc
pénztárnok  
 
Arany János
Arany János
titoknok.  
  Méltóságos elnök úr előterjeszti, hogy mivel a megnyitási emlékérem mintája immár elkészült s a rajta teendő kevés javítás e napokban megtörténik, szükséges volna a veretendő bronz példányok számát meghatározni, hogy a megnyitás napjára elkészülhessenek.  
  Miután az Igazgató Tanácsnak f. é., jan. 12-én hozott végzése szerint a bronz példányok a magyar akadémia tagjai és a meghívott vendégsereg között ingyen kiosztandók lesznek; meghívandók pedig, ugyanazon végzés szerint, a nevezetesebb adakozók, gyüjtők, az Erdélyben,
Horváth-ország
Horvátország
ban és az összes birodalomban levő nagyobb tudományos intézetek, egyetemek, akadémiák, a M. T. Akadémia külső tagjai; miután egy a pénztárnoki hivatal által beadott névjegyzék szerint csupán a száz forinton felül adakozók száma megközelíti a 700-at, a gyüjtőké, szintén a pénztárnok hozzávetése szerint m. e. 1200-ra tehető: a bizottság egyelőre 2000 bronz példány veretését határozza el, fenntartván magának a szükséghez képest, többet is megrendelni.  
  Jegyzette  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok  
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKŐNYV
 
  A Stüler szobor-felirat ügyében elnökileg kinevezett bizottság 1865. nov. 2. napján ülést tartván, melyben B.
Eötvös József
Eötvös József
biz. elnök ő méltósága elnöklete alatt jelenvoltak:
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
,
Pauler Tivadar
Pauler Tivadar
rr. tt., Télfy Iván lt. és
Arany János
Arany János
mint titoknok, és Szklaniczky I. meghívott szakértő.  
  1. Elnök úr ő méltósága előterjeszti mindazon felirati javaslatokat, melyeket az Akadémiának több, a római classicus nyelvben járatos tagjai, és mások is, készítettek az elnökség felszólítása folytán; melyek egyenkint felolvastatván, egy sem találtatott közülük a célnak teljesen megfelelőnek, miután többnyire hosszabbak voltak, mintsem Szkalniczky úr véleménye szerint, a rendelkezésre álló téren megférnének, vagy az elhunytnak oly érdemei magasztalásába ereszkedtek, melyek örökítését az Akadémia nem tarthatja feladatának; vagy épen sír-felirat-képen hangzottak, mi szinte nem volna helyén az emlék szobornál. A bizottság tehát a beadott tervekből, módosítás által, maga szerkesztett egy feliratot, s e szerint.  
  A bizottság véleménye abban pontosúl össze, hogy néh. Stüler Frigyes Ágost szobra alá következő felirat helyeztessék:  
  FRIDERICO.AVG.STÜLERO  
  BORVSSOR.REGIS.ARCHITECTO  
  VIRO  
  DESCRIPTIONE.ET.CONSILIO  
  AEDES. HAE  
  EXSTRVCTAE. SUNT  
  MONVMENTI.CAVSA  
  ACADEMIA. LITER. HVNGARICA  
  M.DCCC.LXV.  
  mely egyszersmind Szkalniczky épitész úrnak bevésetés végett kiadandó.  
  Jegyzette  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok  
 
n
Jegyzet Lásd 63–66. sz. jegyzeteinket. Azért maradt a kétféle ülés jegyzőkönyve egy lapon, mert az eredetiben is így van.
 
 
 
[szerkesztői feloldás]
JEGYZŐKÖNYV
 
  Ugyanazon bizottságnak 1865. nov. 22-ikén tartott ülésében, b.
Eötvös József
Eötvös József
h. elnök ur ő mlga elnöklete alatt jelen lévén Télfy Iván, Szepessy Imre b. tagok és a titoknok.  
  1. Elnök úr ő mlga előterjeszti az akadémiai elnök gróf
Dessewffy Emil
Dessewffy Emil
úr ő mlga levelét, ki a múlt ülésen megállapított szövegén az emlékfeliratnak módosításokat ajánl; jelesül beszúrását e tételnek: „morum integritate et candore perspicuo” – az „Academia Literarum” helyett: „Academia Scientiarum” mint amely intézetünk hivatalos neve; a „monumenti causa” helyett: „monumentum hocce superposita imagine P. (onendum) C. (curavit).”  
  A bizottság úgy vélekedett, hogy ámbár múlt ülésében kimondott elve szerint semmi fölösleges a feliratba nem jöhetne, s ilyennek tartja azt, ha a művész erkölcsi oldalról dicsértetik: mindazáltal az első módosítás elfogadása által ő méltósága kivánatának engedni kész; valamint a másodikat, a Literarum helyett az ily értelemben modernebb Scientiarum szót az ő mlga által felhozott okból elfogadja; azt azonban, hogy a monumenti causa nem classicus, vagy épen nevetséges volna, el nem ismerheti; sőt a jobbitványban a superposita imagine kitételt fölöslegesnek tartja, miután a szobor úgy is mindenkinek látható – erre nézve tehát előbbi szövegéhez ragaszkodik.  
  Jegyzette  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok  
 
n
Jegyzet Lásd 63–66. sz. jegyzeteinket.