Aranysárkány fejléc kép
 
Tisza Lajosné Teleki Júlianna – Aranynak Geszt Sept: 24d 1852.  
  Igen tisztelt Professór Úr!  
  Szeretett
Domokos
Tisza Domokos
om bútsú szozatában Önt lelki atyának nevezi
n
Jegyzet
Domokos
Tisza Domokos
om… Önt lelki atyának nevezi
– „Bucsú hangok” c. versében írta: ,,…hű szívvel atyámnak nevezlek,”
AJ.
Arany János
jegyzete szerint versét „bucsuzáskor adta át.” M: TDHV. 12-13. l.-n némi változtatásokkal. (Eredetijét lásd AJ. kk. XV. k. 906. l. )
s én Önnel szivesen osztozom a szüleség e legszentebb felébe – s minthogy tudom hogy fiúi érzés nem gerjedhet az eránt, ki atyait nem érez erányunkban, bátran lépek fel őn eleibe azon kéréssel, osztozzon véllem azoknak terheiben is. Azért nem tétovázok sokat – egyenesen célomhoz sietek.  
  Oly szelid lelkű, az illendőségnek minden ágait, nem tanultságból hanem emberség ősztönéből, mindenkór meg tartó, oly igéntelen, s szerény művésznél tudva fiát mint ön, milyen szép remények táplálék az aggódó anyai szivet akkór, midőn észre vevé, hogy az azelőtti évben működött szivtelen, eszes tanittó
n
Jegyzet
az azelőtti évben működött szívtelen, eszes tanító
Monard, Charlesról, az angol tanárról van szó, aki
Tiszáné
Tisza Lajosné Teleki Júlianna
szerint: „mindnyájunk előtt érthetetlen nyelven befolyásolta
Domokos
Tisza Domokos
t.”
oly káros hatással volt kedves gyermekére, most hittem azt is, hogy magokkal a szelid múzsákkali társalgás is szelidittőleg kell hogy kedélyére hasson; s mi után mind két reményemben csalatkoztam, határtalan bizalmam s fiunk java által felhivatva érzem magamat, Önt kérni, hogy nem csak szép példája, nem csak maga a művészet, hanem arra nézve leg hathatósbb intései által is hasson rá, melyek talán soha se lesznek hatósabbak, mint a bútsú perceiben.
n
Jegyzet
intései által is hasson rá,.. a bútsú perceiben.
Tiszáné
Tisza Lajosné Teleki Júlianna
ezek szerint még
AJ.
Arany János
geszti tartózkodásakor írta meg fiáért aggódó levelét
AJ.
Arany János
-nak. Hogy
Monard
Monard, Charles
nem lehetett jó hatással
Domokos
Tisza Domokos
ra, feltehető; részben talán felnyitotta szemét a körülötte burjánzó családi és társadalmi fonákságokra is. Hogy azonban,
Domokos
Tisza Domokos
ban mindenekfelett élt az igény a szépre, jóra, emberségre, azt bizonyítja ragaszkodása mesteréhez, aki humánumban, művészetben egyaránt – emberközelben is – eszményképe maradt; mint
Tiszáné
Tisza Lajosné Teleki Júlianna
írja.
 
  Szeretném a természetet vádolva menteni kedves gyermekemet – de az nem alkotta érzéketlenül – évekig nem akart kis korában kocsizni – leg kedvesbb mulatsága – menni, mert néha kemény szivűséget mutató indulatos jelenések tanújának kellett lennie.  
  Nem nevezhetem kevélynek némelyek ítélete szerént, mert semmi tetteivel soha nem ditsekszik – s nyilván látszik, hogy bár mi nemü műveivel nints túl elégedett, nincs lovaglásával, nincs lővésével, s.a.t.  
  Nem vádolhatom első nevelését, mert magam voltam – inkább mint testvéreinek, hozzá alkalmast nem kaphatván – dajkája pesztrája. Nem vádólhatom magamat, mert se keménységemmel el idegenedésre, se mindent – vagy bár mi kitsit el nézésemmel el romlására okot nem adtam, tudom is hogy pár év előtt szeretett, becsűlt, szép szomra jobban hajtott mint bár mire; szivesen társalgott velem, olvasott nékem, s ugyan azért igyekszet mások erányába is, nem természeti hajlomból igaz de erántami engedékenységből, elözö, nyájos, s.a.t. lenni.  
  Miolta az, ki eszével meg vakittá, s meg lehet, mindnyajunk előtt érthetetlen nyelven mindnyájunkat előtte bár hányszór gyengeségeinkben elmésen s tehát vakittólag nevetségessé – minden esetre szivtelen élceivel mindent a mi szent, kedélyes, kegyelettel tőlti a romlatlan gyermeki szivet le alázott, talán benne magáról titkos s ugyan azért még veszélyesbb túl becsülést költött, azolta minden meg változott.  
  Intéseim bár mely szelidek, vissza utasitto, utolsó szót minden esetre magoknak tartó, sértő és sértett modon fogadtatnak, s eredménytelen maradnak s igy nevelőjéi is, kit ismét tetleg tudok hogy becsűl is, szeret is, meg is van véle, bánásával elégedve. A leg jobbak ítéletével oly keveset gondól, hogy e majd nem bünös bánását, emberek előtt majdnem kettőzteti. Sem
atya
Szerkesztői feloldás: atyja
, sem erántom, sem nevelője, testvérei, szóval Önnön kivül senki eránt kegyeletet nem mutat, s úgy látszik e minden kiméllet meg vetésében férjfiúságot, lelki fel emelkedetséget, s.a.t. keres.  
  Őn lévén az egyetlen ki hathat rá képzelheti ön mi szent s becses előttem ez egy út arra, hogy a nyilván félre vezetettet jó útra téritve láthatni még elég boldog legyek! Ön lehet csak el hivatva tévelygését vélte át láttatni, át hogy ha mindeg anyai áldás hangzik is felette az meg nem óvja a büntetéstől, ha a sziv mély sebjei önkéntelen panaszt sohajtanak; hogy ki magát kedveltetni tudja a, s jó ügynek csak az tud használni kinek baráti vagynak; hogy a köz vélemény megvetésének kora nem érkezett el reá nézve; hogy csakis akkor s azért kell és szabad azt a férjfiúnak mint leg becsesebbet öntudatán kivűl oda vetni, mikór az és lelki ösmérete önállósága és e közt kellene választania; hogy az a mi faragatlan még nem egyenes – vagyis, hogy nem kell valaminek faragatlannak lenni hogy egyenes lehessen; hogy a mások eránti engedékenységet, helyes kedvkeresést maga az emberi és önszeretetünk igényli, azáltal múlasztólag és tettleg egymás életét kellemesebbé tévén – s hogy: de miért hordok én annyitt fel? Hiszem én hogy Ön engemet ért – s ha nem értene – rizsmák be írása után sem értené!  
  Csak azt mondom hát, hogy ha az Ön jó szivének sikerülend nem csak az eszet, hanem a kedélyt is meg gazdagittani, örök hálára kötelezi  
  kész szüle társát  
 
Tisza-Teleky Julianná
Tisza Lajosné Teleki Júlianna
t.  
 

Megjegyzések:

Arany László
Arany László
hagyatékából ( AkÉrt. 1899. 615. l. 865. sz. a.).