Aranysárkány fejléc kép
 
Lévay József – Aranynak
Miskolcz
Miskolc
, maj. 19.
[szerkesztői feloldás]
1853
 
  Kedves barátom!  
  Ily irgalmatlan hosszu intermezzo után
n
Jegyzet
hosszu intermezzó után
Lévay
Lévay József
1852. okt. 13-án írt utoljára
AJ.
Arany János
-nak, aki okt. 16-án válaszolt neki.
először is azt kérdem, hogy meg van-e még szép fekete szakállad? Mivel pedig tudom, hogy az meg nincs, azt kérdem másodszor: meg van-e még szép fekete bajuszod? S mivel ezt nem tudom, azt kérdem hármadszor és utoljára: meg van-e még a te kalapod (s illetőleg kalapjaitok) oly formatumban, minőben azt magyar ember viselni szokta?
n
Jegyzet
meg van-e még szép fekete bajuszod? … kalapjaitok oly formatumban, minőben azt magyar ember viselni szokta?
– A tanároknak még ezektől is meg kellett válniok.
AJ.
Arany János
1852. dec. 1-i levelében számolt be
Tompá
Tompa Mihály
nak arról, hogy levágatta szakállát s rövidebbre „csippentette” bajuszát „megelőzendő” a parancsot ...” Az ún. „Kossuth-kalap” viselése is tilos volt.
A mi állapotunk itt minden tekintetben a lét és nem lét között ingadozik. Egész iskolánkkal együtt meghamletesedtünk s dúdolgatjuk hogy: to be or not to be! that is the question!
n
Jegyzet
to be or not to be! that is the question!
Shakespeare
Shakespeare, William
: Hamlet II. felv. Első szín. Hamlet monológja.
AJ.
Arany János
fordításában „A lét vagy a nem-lét kérdése ez”; Csillag alatt: „Lenni, vagy nem lenni: az itt a kérdés. ( AJ. kk. VII. k. 148. l.)
Még négy uj professort kiván
Mikulás
Mikulás János
;
n
Jegyzet
Még négy új Professort kíván
Mikulás
Mikulás János
;
Mikulás János a prot. iskolák felügyelője. A gimnázium nyilvánossági jogához, mint Nagykőrösön is, Miskolcon is megkívánták a tizenkét tanárt.
annyit pedig Miskolczvármegye ki nem teremt, ha a dereka megroppan is. Már ekkor aztán nem tudom micsoda mesterségre vessem fejemet. Mert hogy ezen egy év alatt folyvást kutyaszoritóban voltam, az igaz. Borban és kenyérben elég részem volt, de mit ér! Hisz az ember nemcsak azzal él. Hát ti el vagytok-e határozva mindent tenni a minisztérium kivánatai szerint? Én különben szentűl hiszem, hogy ha minden követelésnek eleget teszünk is, ki fogják utoljára mondani: ennyi s ennyi protestans iskola állhat fenn és több nem.  
  Mi az oka, hogy oly ritkán látom kőlteményidet a lapokban? Csak nem tesz veled a prófessori hivatal oly istentelenűl mint velem, hogy testemet jó vérben tartja, lelkemből pedig kiszívja az életerőt. Sárkányodnak nagyon megörültem;
n
Jegyzet
Sárkányodnak nagyon megörültem;
AJ.
Arany János
.: A sárkány c. „széptani mesé”-jében a népieskedők túlzásai ellen szólalt fel. Költeménye a Szépir.Lap. 1853. 37. május 8-i számában jelent meg.
kár hogy nem körmöl és harap mérgesebben s nyíltabban. Mert ez arczátlan troubadourok nem értik hegedűszóban a szép mesét s nem is hiszik, hogy van kétágu korbács, míg a hátukon nincs. Különben ha téged is ugy fizetnek a lapok mint engem – azaz rein und gar
n
Jegyzet
rein und gar
– „tisztán és semmit” azaz éppenséggel nem fizetnek a folyóiratok.
puszta igérettel: akkor csudálom, hogy eddig is írtál. Az igéret rosszabb a megtagadásnál. De azért a Divatcsarnokban mégis furcsa egy kissé a te neved.
n
Jegyzet
a Divatcsarnokban mégis furcsa egy kissé a te neved.
AJ.
Arany János
Császár Ferenc
Császár Ferenc
folyóiratába is küldött verseket s máj. 28-i válaszában meg is indokolta
Lévay
Lévay József
nak, miért. –
AJ.
Arany János
-nak e folyóiratban megjelent verseit lásd az ADATTÁR-ban.
A te neved, ott hol honderűi hizelgés a jelszó,
n
Jegyzet
hol honderűi hízelgés a jelszó.
– az 1843-ban alapított Honderű c. folyóirat a főrangú olvasók kegyeit kereste. Kicsinyelte
Petőfi
Petőfi Sándor
,
Arany
Arany János
költészetét. Lásd AJ. kk. XV. k. 835–838. l.
Lévay
Lévay József
a Divatcsarnokot a Honderű szellemi utódjának tekintette.
hol hölgyfutárilag teremnek az „ünnepelt költők” a „lángelmék”...?! S ez azon csekély önzésnél fogva is feltűnő előttem, mivel én
Császár
Császár Ferenc
ral jó harmoniában vagyok, engem ujra meg ujra felszólított, s nem tudtam még eddig – nem is fogom – csarnokának szellemét megkedvelni.  
  Gondolom, az aratási hosszu vakátzióban tángalang erre felé hoz utatok
Tompá
Tompa Mihály
hoz. Ha oly fukar levéliró nem volnál – mi egyéb iránt nem csuda – megírhatnád, körülbelől, mi idő tájon szándékoztok, hogy itthon legyek s hozzátok csatlakozhassam. – Juliusban alkalmasint fölrándulok
Pest
Budapest
re s betérek hozzád egy szóra.  
  A magyar nyelv tanitására vonatkozó akadémiai utasítást – melyről nálad létemben emlékeztél – ekkorig sem kaphattam meg. Pedig szeretném azt áttekinteni; mert ezekkel az apró fattyakkal már közel vagyok az őrüléshez. Nem tudnál ráigazítani? Külömben pedig az ur áldjon meg mindnyájatokat, ugy kivánja
btod
Szerkesztői feloldás: barátod
 
 
L. J
Lévay József
 
  U.i. A kalap – szakáll s átalában az iskola ügyéről kérlek tudósits. Vajjon az efféle rendeletekhez szigoruan ragaszkodtok-e ti? Mi itt még eddig csak félvállról vettük s a vis inertiaere támaszkodtunk.
n
Jegyzet
a vis inertiaere támaszkodtunk.
– azaz a tehetetlenség erejére.
 
 

Megjegyzések:

Arany László
Arany László
hagyatékából ( AkÉrt. 1899. 599. l. 301. sz. a.).