Aranysárkány fejléc kép
 
Lévay József – Aranynak
Miskolcz
Miskolc
.
[szerkesztői feloldás]
1854.
mart. 30.
 
  Legdrágalátosabb barátom!  
  Egytől egyig megkaptam azon számos bizalmas levelet,
n
Jegyzet
Egytől egyig megkaptam azon számos bizalmas levelet, stb.
– Tréfás utalás arra, mily régen nem váltottak levelet.
Lévay
Lévay József
1853. júl. 1.6-i levelére
AJ.
Arany János
aug. 9-én válaszolt, tehát a levélírásban nem
AJ.
Arany János
, hanem
Lévay
Lévay József
következett volna.
melyeket legujabban hozzám röpiteni sziveskedtél; valamint tudom, te is azonképen kezedhez vőd az enyimeket, melyekkel egészen akaratomon kivül oly sűrűn ostromoltalak. Hiában utoljára azon tapasztalatra kelle jutnom, hogy az egészség olykor csak ugy leveri az embert, mint a nyavalya; az isteni bor csak ugy kicserzi a lelket, mint az ördögi hideglelés. Felgyógyultam hosszas sinlődésemből, egészen az ostobaságig – a mint ezt valamelyik Hugóviktorgőthebörne mondja.
n
Jegyzet
mint ezt valamelyik Hugoviktorgöthebörne mondja.
Gaál József
Gaál József
: Peleskei nótáriusában, éneklik. Első szakasz, Hatodik jelenet.
A mi kevés szikra, elevenség lakozott bennem részint agyon ettem, részint agyon ittam legalább egy időre. Ugy érzem, ennek az én medvetalpu géniusomnak vasvilla kell, hogy mozogjon, vagy legalább derűlt idő. Egyébiránt pedig nem azért vetemedtem ez idő szerint levélirásra, mintha elégiát szeretnék fejedhez ütni énmagamról; de sőt inkább azért, hogy rólad, rólatok halljak valamit, hogy tudjam hogy élsz, hogy uralkodol, hogy rettenetes boldog vagy s valamennyi hogy van a világon! – Irodalmi historiákról igen szeretnék veled beszélgetni, de igen röstelem leirni a mit könnyeden beszélgetni szeretnék. Ez a gépszerű foglalkozás egészen proletáriussá teszi a gondolatot. Más tárgygyal foglalom hát el figyelmedet. Fontos tárgy rám nézve, kivált most, midőn az étel oly méregdrága s az élet oly igen olcsó.  
  Ugy látszik, a kormány hajlandó, a miskolczi gymnasiumot megerősiteni.
n
Jegyzet
Úgy látszik, a kormány hajlandó, a miskolczi gymnasiumot megerősíteni.
AJ.
Arany János
a tapasztalatokról ápr. 22-i levelében tájékoztatta
Lévay
Lévay József
t.
Legalább ilyesmi van tudtunkra adva egy három árkusnyi leiratban. Elszámlálják ott, miket kivánnak tőlünk s az egyház körűlbelől mindazt teljesitheti. Bizonyosan ugy járnak el a megerősités körűl nálunk is mint nálatok. Előleges tájékozásunk végett igen jó lenne, ha azon eljárás körűlményeit, nekem megirni sziveskednél. Kivált a következőkről ohajtanék felvilágosítást: az algymnasium mennyiben van nálatok különválasztva a felgymntól felgymnasiumtól ? Külön tart-e tanácskozmányt; mily mértékben alkalmaztátok az algym[nasium]ban a szakrendszert?, hány tanár foglalkozik egy osztályban? Jegyzőkönyveitek mikép szerkesztvék, mily nyelven s mi időben kűlditek fel? Az igazgató közvetlen, kizárólagos összeköttetésben áll-e a tanhatósággal s egyedűl annak felelős, vagy nem tesz semmi lényegest az iskolára ügyelő városi vagy egyházi elöljáróság előleges megkérdezése nélkűl? Mert a leírat a kormánytól függőnek kivánja az igazgatót, de – azt mondja, – ez által az egyház patronatusi jogát csorbitani nem kivánja. Az önéletrajzot, melyet tőlünk kivánnak, mikép készitetted; mert én mint ügyvédsegéd huztam ki az egész forradalmi időszakot. Efféle izére nem tettek-e nálatok megjegyzést. Az osztálykönyveket hogy kezelitek? Az iskola alaprajzát mikor s miképen vétettétek? Mert a leirat azt mondja, hogy a ker kerületi iskkormányzó iskolakormányzó majd lejő hozzánk s ha mindent ugy talál a mint, kell s jól ajánl, akkor fognak bennünket megerősítés végett fölterjeszteni. –  
  Ime annyi kérdést zúditottam elődbe hírtelen, hogy szemed szád eláll bele. Azonban ne ijedj meg tőle. A felelet csak oly rövid lehet, mint a kérdés. Egy egy forgácsot naponkint, mint a Luczczaszékin. Általában, ha iskolátoknak a szervezés utáni programmjával, rendezésével stb. könnyü módon megajándékoznál, igen jól cselekednéd. Évdijatok ugy hiszem, mai napig sem haladta meg az 550 ftot. Mit mond erre a felsőbbség? – De ugorjunk ki már e sürü porból és gőzből! Egészen neki izzadtam benne. Nem elég hogy napról napra valósággal nyelem, hanem még levélbe is azt kell irnom.  
  Hogy el ne felejtsem – mit gondolsz
Gyulai
Gyulai Pál
nak
Petőfi
Petőfi Sándor
jellemzéséről?
n
Jegyzet
mit gondolsz
Gyulai
Gyulai Pál
nak
Petőfi
Petőfi Sándor
jellemzéséről?
Gyulai
Gyulai Pál
: Petőfi Sándor és lyrai költészetünk c. tanulmánya az Új Magyar Múzeumban jelent meg: 1854. l. füz. jan. 24– 43. l., II. füz. febr. 97– 124. l.
Engem az első rész kapott inkább meg, hol az embert festi; költészetéről tán hiányosabban szól, – a mit pedig lyránkról atalában mond, nagyon összerántott. De azért irodalmunkban ez az első rajz, mely
Petőfi
Petőfi Sándor
t legméltóbban ismertette. Azzal a mit valamikor
Kemény
Kemény Zsigmond
a te Toldidról a Div Divat ; csban csarnokban irt, épen nem vagyok megelégedve. Sokkal inkább a felszinen maradt, mint Ktől
Kemény
Kemény Zsigmond
től vártam. Csaknem puszta excerptát vettem, mélyre ható jellemzés helyett.
n
Jegyzet
Azzal a mit …
Kemény
Kemény Zsigmond
a te Toldidról a Div. cs.ban írt, épen nem vagyok megelégedve … Csaknem puszta excerptat vettem … jellemzés helyett.
Lévay
Lévay József
úgy érezte: jellemzés helyett csak kivonatot kapott.
Kemény Zsigmond
Kemény Zsigmond
: Arany Toldija c. tanulmánya a Divatcsarnok 1854. évfolyamának 3– 5., jan. 15-i, 20-i és 25-i számaiban jelent meg; lásd ADATTÁR.
N
Nagy Ignác
Nagy Ignác
meghalálozott.
n
Jegyzet
N
Nagy Ignác
Nagy Ignác
meghaláló zott.
– Mind
AJ.
Arany János
, mind
Lévay
Lévay József
nehezteltek rá, amiért újból leközölte
Toldy Ferenc
Toldy Ferenc
értetlen bírálatát műveikről.
Im ezt is ide pótolom, tudom hogy még nem hallottad. Mit vesztett benne irodalmunk, elénekelték az ujdondász troubadourok. Anyi igaz halála után is, hogy nemcsak neve volt nagy, de orra is.  
  Köszöntöm egész háznépedet. Ne felejts el válaszolni  
  btod
LJózsef
Lévay József
 
 

Megjegyzések:

Arany László
Arany László
hagyatékából, (lásd AkÉrt. 1899. 599. l. 304. sz. a.).