Aranysárkány fejléc kép
 
Gyulai Pál – Aranynak
Pest
Budapest
. Sept. 6. 854.  
  Kedves barátom!  
  Hogy nekem mindig bocsanatkéréssel kell kezdenem levelemet? Most is annyi mindenért kell tőled bocsánatot kérnem, hogy azt sem tudom melyiken kezdjem. Bocsáss meg, hogy oly rég nem irtam már neked,
n
Jegyzet
oly rég nem irtam már neked,
Gyulai
Gyulai Pál
előbbi levelét jún. 28-án írta s
AJ.
Arany János
arra válaszolt.
hogy az elveszett pénzt még nem pótolhattam vissza,
n
Jegyzet
az elveszett pénzt még nem pótolhattam vissza,
– levelezésükben jún. 8-tól visszatérő téma. Lásd még
AJ.
Arany János
jún. 11-i ,
Gyulai
Gyulai Pál
jún. 12-i és
AJ.
Arany János
jún. 19-i leveleit és azok jegyzetét.
hogy legközelebbi leveledre oly későre válaszolok.  
  Az elveszett husz pengőt azért vala lehetlen visszapótolnom, mert azon pénzt melyet beszélyemből kaptam
n
Jegyzet
azon pénzt melyet beszélyemből kaptam
Gyulai
Gyulai Pál
tól a MNépK. - ben a Varjú István c. elbeszélés jelent meg (46–69, 109–159. l.-n.)
e két havi szünidő szükségeire kelle tartogatnom, minthogy ilyenkor nincs biztos jövedelmem. E hó elején vértolulások környékeztek s nem dolgozhattam annyit, mennyit szándokom volt. Azonban remélem, hogy e hó vagy a jövő folytán becsülettel vissza fogom fizetni, annyival inkább, mert Szilágyival szerződtem bizonyos „Irodalmi szemlére”
n
Jegyzet
Szilágyi
Szilágyi Ferenc
val szerződtem bizonyos „ Irodalmi szemlére”
Szilágyi Ferenc
Szilágyi Ferenc
cel, aki 1852– 56 között a Budapesti Hírlapot, a kormány lapját szerkesztette. –
Gyulai
Gyulai Pál
munkatársul szegődéséről lásd
Gyulai
Gyulai Pál
nál, ADATTÁR. Cikkeiről ugyanott Bp. Hirl.-nál.
nézve, mellyet e hó 15.-én kell megkezdenem, s miből havonként harmincz forintot kell kapnom, ha mind én, mind ő megtartjuk a kötelezvényt.  
  Mit csináljon az ember? A tárczaczikkeket jobban megfizetik, mint a költői művet, aztán kevesebb munkába kerül. Az én költői törekvéseimet még mind üldözi a sors. Mióta
Pest
Budapest
en vagyok, egyetlen költeményt, egyetlen beszélykét nem irhattam nyugalomban, zaklatás nélkül. A kéziratért jövő nyomdainas kopogásának még emléke is borzaszt, s néha munka közben eszembe jutván, hogy aligha készen lehetek a kiszabott időre, megzavarodom s képtelen vagyok dolgozni. Igy dolgoznom fáj, s nem dolgoznom sehogy, még inkább fájna. Most is annyi eszme, terv sirját hordom lelkemen s ha elgondolom, hogy egyetlen művemre sem lehetek még büszke, az idő telik, mélyen elkeserülök. Félek, hogy évek mulva egészen kiábrandulva, messe
 [!]
[sic!]
vetve minden életczéltól, kitaszitva a családi élet karjaiból, egy elpazarlott élet romjain azt fogom kérdeni: miért éltem?  
  Ez igen tragiko-pathetikus hang nemde barátom! Hagyd hogy panaszoljak kissé. Pesten az emberek élveznek, vagy dolgoznak, elméskednek vagy rágalmaznak, nincs idejök meghallgatni az érzelgést. Oh ez a pesti élet igen szép s én még mind bolondja vagyok, de a szinház, az akademia, az irodalom ügye kétségbeejt. A szinház bukás szélén,
n
Jegyzet
A színház bukás szélén
– A Nemzeti Színház, amelynek – az elnyomó rendszer kényszerítésére – profiljától eltérő darabokat kellett játszania. E célra karolták fel mint műfajt az operát s hívtak meg külföldi énekeseket vendégszereplésre. – Mióta tudjuk, hogy a Nemzeti Színház igazgatója, Festetich Leó is szerepelt „A bétsi Cs.kir. titkos Politziához tartozó Buda és
Pest
Budapest
városában működő úgynevezett Spitzlik” névsorában, a fenti tények is érthetőbbé váltak. Festetich Leó szolgálataiért évi 5000 ezüst forintot kapott. (Lásd Kiss Károly: Hódolat és besúgás. Történelem villanófényben. c. cikkét, Magyar Nemzet, 1977. márc. 6. )
miben épen annyi része van a kedvezőtlen körülményeknek, mint a journalistikának, az akadémia tétlen s talán szervezni fogják az uj kor szelleméhez.
n
Jegyzet
az akadémia tétlen s talán szervezni fogják az uj kor szelleméhez.
– Az intézmény átszervezésére csak 1858-ban került sor. – 1855. aug. 26-án a VasÚjs. Mi a magyar académia c. ismertetést közölt Edvi Illés Páltól. „A nemzeti nyelv művelésére alapították” – hangsúlyozza, majd szól a különböző ülésekről, a tag választásról és ismételten kiemeli, hogy „egyes hazafiak hő buzgósága által hozatott létre”.
És az irodalom? A közlönyök vezetői szamarak vagy gazemberek, az irók nagy részeből hal ki a szellem s az ifjuság dicsekszik vele, hogy haszontalankodik. Én maradtam-e el a világtól vagy a világ maradt el tőlem? nem tudom, de elég az hozza én szörnyü elégületlen vagyok.
Pákh
Pákh Albert
azt mondja, vénülök,
Török
Török József
pedig, hogy beteg vagyok s menjek orvoshoz. De annyit betegen is látok, de azt vénült szivvel is érzem, hogy az eszes és becsületes emberek tétlenségre vannak kárhoztatva, a csak magyarul olvasó közönség (s ez a valódi közönség, mely olvas) izlése félre vezettetik, hogy mig egy felöl valami pedans és ostoba szellem kezd lábra kapni, addig más felöl maholnap divattá lesz a hetyke kufárkodás, a gyerekeskedés, a botrány, az eszeveszettség, a genialiskodás, a megfeledkezés mult és jövendőről.  
  De beszéljünk egyébről. A „Nép könyvé”-be küldött költeményedet
Csengery
Csengery Antal
és
Kemény
Kemény Zsigmond
felettébb köszönik.
Eötvös
Eötvös József
épen nálok volt, midőn oda vittem. Neki is nagyon tetszett, csak egy megjegyzése van rea, miert
Csengery
Csengery Antal
neked alkalmasint irni fog. A végsorokat szeretnék kihagyni,
n
Jegyzet
Nép könyvé”-be küldött költeményedet … A végsorokat szeretnék kihagyni,
A fülemüle befejező részét
AJ.
Arany János
meghagyta abban a reményben, hogy a paraszt megérti az iróniát (lásd
AJ.
Arany János
szept. 25-i levelét
Gyulai
Gyulai Pál
nak).
nem aesthetikai szempontból, hanem másból. Ők ugy vélekednek, hogy a Népkönyv közönsége azt fogja mondani a végére: mért dicsered az uj törvénykezést: költeményed ugyan nem ide üt ki, de a leplezettebb humort kevesen értik. Egyéberánt hagyod ugy, mint van, ha inkább szereted: egészen tetszésedtől függ.
Csengery
Csengery János
még a negyedik füzetben kiadná, ha az ötödikre is remélhetne tőled. De minthogy reménye vékony, az ötödikre hagyja, mert a negyedikben
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
és
Petőfi
Petőfi Sándor
től adhat.
n
Jegyzet
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
és
Petőfi
Petőfi Sándor
től adhat.
A Magyar Nép könyve egyszerre megjelent 3–4. számában a két költőtől közzétett versek:
Petőfi
Petőfi Sándor
től: Megbántott a rózsám (247. l.), Az árva leány (272– 276. l.)Az alkony (373. l.)Ide kis lyány (365. l.)
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
tól: Az ember élete (245– 246. l.)
 
 
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
két költeményt küldött. Egyik, mely a negyedik füzetben fog megjelenni keveset ér, a másik, mely bordal s az öregnek egész elkeseredett kedélyét fölleplezi, igen szép, különösen eleje genialis, de fájdalom oly alakban, mint irva van, aligha megjelenhet
n
Jegyzet
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
két költeményt küldött. Egyik, … oly alakban, mint irva van, aligha megjelenhet
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
A vén cigány c. verséről van szó. – A Magyar Nép könyvében valóban nem jelent meg. Utóbb a Pesti Napló 1855. jún. 28-i számában tették közzé, a 26. sor megváltoztatásával: „A megváltó elfordult sírjában.” – helyett: „Isten sírja reszket a szent honban.”
s kérdés az öreg fog-e változtatni rajta? Szegény öreg, csak azt tudja irni, mi szívén fekszik, ő sem tartozik a legujabb kor költői közé.  
  Gyakran gondolkozunk arról, hogy ideje volna egy irodalmi közlönyt alapitanunk, mely köré gyülekeznének talán a jobbak. De mindazok közt, kik ezt akarják s támogatnák, egyedül én vagyok, ki engedélyt nyerhetne, én ki semmiféle szerkesztést nem merek elvállalni, én, ki egyéb foglalkozással, mint a mire kedvem van, már is megöltem költői tehetségemnek jobb részét. E szünidő alatt kissé szabályozás alá vettem magamat s mindennap hat órát dolgozom folytonosan. A jövő évben csak délután fogok tanitási órát vállalni s igy remélem talán menni fogok annyira lassan-lassan tanulmányaim és dolgozataimmal s kedélyemmel, hogy szerkesztést vállalhassak. Fogod-e munkásságodat igérni? Tudja isten, én kevés illusiot taplálok magam felől, nem sokat irodalmunkról, de most több kedvem van, mint valaha, tevékeny és munkás lenni. Az elegiai hangulatból meritek erőt s valami oly érzés melegit, mint a hajdani heber költőket.  
  „Buda-pesti hirlap”-ban nevem alatt a jövő hó 15 én némi irodalmi táborozást kezdek s ujévig folytatni fogom, minden hóban három czikkben.
Török
Török János
kel összevesztem. Nem állhatom ki sem zsarnokságit, sem immoralitását.
n
Jegyzet
Török
Török János
kel összevesztem. Nem állhatom ki sem zsarnokságát, sem immoralitását.
Török Jánossal kapcsolatos konfliktusáról lásd
Gyulai
Gyulai Pál
nál, ADATTÁR.
Megyek egy más immoralis szerkesztőhöz,
n
Jegyzet
Megyek egy más immorális szerkesztőhöz,
Szilágyi Ferenc
Szilágyi Ferenc
hez, a Budapesti Hírlap szerkesztőjéhez, mint e levelében előbb már említette.
ki kevésbbé zsarnok s megenged olyakat elmondanom, mit máshol lehetlen. Ez a mi irodalmi viszonyaink humoros egyenruhája, mit mindnyájunknak viselnünk kell. A jövő hónapban ott szólani fogok a
Tompa
Tompa Mihály
költeményeiről is, melyről kissé más véleményben vagyok, mint itt létedkor voltam. Szégyen, hogy csak
Császár
Császár Ferenc
szólott
n
Jegyzet
Tompa
Tompa Mihály
költeményeiről… csak
Császár
Császár Ferenc
szólott…
Tompá
Tompa Mihály
nak ez évben –
Friebeisz István
Friebeisz István
kiadásában – megjelent Versei II. kötetét
Császár Ferenc
Császár Ferenc
a Divatcsarnok 1854. máj. 20. és 25-i számában ismertette. –
Tompa
Tompa Mihály
maga is nehezményezte hévaynak, hogy verseinek e II. kötetét mások nem méltatják figyelemre s „
Császár
Császár Ferenc
nak kell róla jeremiádot zengeni” . –
Tompa
Tompa Mihály
panaszát
Lévay
Lévay József
megírta
Gyulai
Gyulai Pál
nak (1851. szept. 1. GyulaiLev. 192. l . ).
róla. Hallottam, hogy te is szándékoztál róla irni. Ha irtál küld hozzám,
Szilágyi
Szilágyi Ferenc
kiadja, s megfizeti és nevedet sem lesz szükséges kitenned.
n
Jegyzet
Hallottam, hogy te is szándékoztál róla irni … nevedet sem lesz szükség kitenned.
AJ.
Arany János
már előbb, jún. 23-i levelében részletesen kifejtette
Tompá
Tompa Mihály
nak, miért nem írt Verseinek II. kötetéről. – Ismerve egyfelől
AJ.
Arany János
igazmondási igényét, másfelől a túlérzékeny
Tompa
Tompa Mihály
iránti szeretetét, bírálatait nyilván ezek miatt sem írta meg. –
Tompá
Tompa Mihály
nak írt tapintatos véleményéből is kitetszik, hogy negatív megjegyzései is lettek volna.
Ha nem akarsz irni, ird meg nekem legalább eszméidet róla, bizonyosan jobbak lesznek, mint az enyéim s használhatnám.  
 
Tisza Domokos
Tisza Domokos
ezerszer köszönt. Holnap fog indulni Olaszországba. Bár egészségesen térne vissza. A jövő nemzedék egyik legderekabb ifja halna el benne, kit megsiratnánk.
Lévai
Lévay József
is köszönt. Nem rég irt nekem levelet s
Tompá
Tompa Mihály
val együtt haragszik, hogy nem látogattad meg.
n
Jegyzet
Lévai
Lévay József
is köszönt. Nem rég irt nekem levelet s
Tompá
Tompa Mihály
val együtt haragszik, hogy nem látogattad meg.
Lévay
Lévay József
szemrehányása
Gyulai
Gyulai Pál
nak is szól: „Azt sem tudhattuk meg sem tőled, sem
Arany
Arany János
tól, vájjon jöttök-e hát … Ő (
Tompa
Tompa Mihály
) még mindig várja
Arany
Arany János
t, mivel
Kőrös
Nagykőrös
ön még september is szabad idő” . (1854. szept. 1. GyulaiLev. 192. l.) –
AJ.
Arany János
Tompá
Tompa Mihály
nak megindokolta, miért nem mehetett, (Lásd okt. 18-i levelét.)
Te is haragszol ugy-e reám, hogy igéretem ellenére mindeddig nem látogattalak meg. Szegény ember ne igérjen semmit, csak azt, mit meg kell tennie, hogy élhessen. Azonban, ha lesz költségem, e hónap vége felé
Kemény
Kemény Zsigmond
nyel együtt meglátogatlak.
n
Jegyzet
e hónap vége felé
Kemény
Kemény Zsigmond
nyel együtt meglátogatlak.
– E látogatásra ekkor nem került sor.
Eötvös
Eötvös József
, ki nemrég
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
nál járt, hogy verset csikarjon ki tőle hozzád is el akart menni – költeményért. Szerencséd, hogy küldöttél. Hanem azért meg lehet, hogy mikor békési jószágába utazik, igy is rád ront.
n
Jegyzet
Eötvös
Eötvös József
… lehet… rád ront.
Eötvös
Eötvös József
ekkori látogatása is csak terv maradt.
Mód nélkül tisztel téged s nagy ragaszkodással van a „Népkönyv” ügyéhez. A jövő három füzetet ő látta el beszéllyel.  
  Küldött költeményedért
Csengery
Csengery János
most csak 20 p. forintot adhat, mert a cassa nem áll a legjobban, de az ujabb költeményednél ki fogja pótolni. Én nem vállaltam magamra a pénz elküldését.
n
Jegyzet
Küldött költeményedért
Csengery
Csengery János
most csak 20 p. forintot adhat … Én nem vállaltam magamra a pénz elküldését.
– Ez A fülemüle tiszteletdíja volt.
Gyulai
Gyulai Pál
azért nem vállalta továbbítását, mert a Mátyás anyja tisztelet díj át ő adta postára s pénzes levele elveszett.
Ő fogja expedialni még talán ma.  
  Hallottál-e valamit a „Magyar mythologiá”-ról.
n
Jegyzet
Hallottál-e valamit a „Magyar Mythologiá”-ról.
Ipolyi Arnold műve.
Arany
Arany János
nak megvolt s megvan ma is az MTAK. Kézirattárában.
Én láttam, de nem olvastam. Kik olvastak, azt mondják róla, hogy teméntelen adat van benne, roppant szorgalom gyümölcse. Ugy hiszem epószod dolgozásánál te is használhatnád. A könyv drága, 8 p. forint. Én talán szerezhetnék néked egyet olvasás végett. Szerezzek-e?  
  Köszöntöm nődet,
Laczi
Arany László
t és
Julcsá
Arany Juliska
t.
Julcsá
Arany Juliska
nak mond meg, hagy van most szinházjegyem s alig várom jövetelét. Hát
Szilágyi
Szilágyi Sándor
mit csinál? Az ö ragyogásának napjai is elmultak. Azt hallom hasa mind inkább nő, erszénye rettenetesen lapul
n
Jegyzet
Szilágyi
Szilágyi Sándor
… erszénye rettenetesen lapul
Szilágyi Sándor
Szilágyi Sándor
é.
Gyulai
Gyulai Pál
nak osztálytársa volt Kolozsvárott, így közelről ismerte bohém természetét, állandó anyagi nehézségeit.
– s igen komoly fiu lett. Nem rég igen résztvevően emlegettük: miert hivjak őt
Szilágyi
Szilágyi Sándor
nak, mert nem
Tomory
Tomori Anasztáz
nak, ki egy félmilliot örökölt.
n
Jegyzet
Tomory
Tomori Anasztáz
… ki egy félmilliót örökölt.
, aki családi örökségét főleg az irodalom támogatására fordította.
Szegény
Sándor
Szilágyi Sándor
t a sors üldözi.  
  Köszöntöm
Mentovich
Mentovich Ferenc
ot s kérj tőle bocsanatot számomra akkor, midön versét megbirálom, mit a Szilágyi fiára irt.  
  Az ég áldjon! Válaszolj – ha lehet.  
  Barátod  
 
Gyulai
Gyulai Pál
 
 

Megjegyzések:

Arany László
Arany László
hagyatékából (lásd AkÉrt. 1899. 595. l. 129. sz. a.).