Aranysárkány fejléc kép
 
MODERN HÁZASSÁGOK  
Kézirat  
OSZK Fol. Hung. 2169/3 133-136. folio  
 
Megjelent  
1888. szeptember 30., 10. évf., 270. sz. (1., 2. 1.) »A Pesti Hírlap tárcája« rovatban, névjelzés nélkül.  
Mikszáth Kálmán összes művei. 39. Elbeszélések 13, 1888. szerk. Szegedy-Maszák Mihály, Fábri Anna, S.a.r. Hajdu Péter. Budapest: Argumentum Kiadó. 2001. 124-127.  
MK ebben az elbeszélésben is két történet egymás mellé helyezésével kísérletezik, és itt különös erővel vetődik fel a két történet azonosságának kérdése. A kérő személye azonos (amennyire csak azonos maradhat az időben egy személy önmagával), csakhogy évek elteltével megöregedett: már nem vonzó férfi, de ugyanakkor vagyoni helyzete, társadalmi egzisztenciája rendeződött. Emiatt az első leánykérés idős földbirtokosának szerepét játssza inkább. A leány személy szerint nem azonos, külseje viszont azonosnak mutatja, és a kérő szeretné azonosnak tekinteni (ahogyan önmagát is). A háttérben álló család teljességgel azonosnak tűnik, erre szövegeik majdnem-azonossága is felhívja a figyelmet ugyanolyan szempontok alapján döntenek, és döntésüket ugyanúgy hajtják végre.  
A kísérletezés két történet egymás mellé helyezésével gyakorta foglalkoztatta MK-t, és ezt jelen kötet az 1888-as év elbeszélései is tükrözik. Hasonló A szüle
+
Mikszáth Kálmán [PIM][VIAF]
és A reciprocitás
+
Mikszáth Kálmán [PIM][VIAF]
. De egy rövidebb, a cselekmény szempontjából független történet előrebocsátásával kezdődik a Hazai nyomok
+
Mikszáth Kálmán [PIM][VIAF]
és a Tertium comparationis
+
Mikszáth Kálmán [PIM][VIAF]
is. Ez a fajta kísérletezés folytatódik majd a kilencvenes évek regényeiben, elsősorban a Galamb a kalitkában
+
Mikszáth Kálmán [PIM][VIAF]
c. írásban.  
A kéziratokról  
Az elbeszélést MK 3 db, hozzávetőleg 46 cm hosszú és 14,6 cm széles szerkesztőségi kutyanyelvre, valamint egy ilyennek hozzávetőleg 34 cm hosszú töredékére írta. Az egyes lapokat MK 2, 3, 4 arab számokkal számozta. A K-ot a nyomdában a gyorsabb szedés érdekében részekre vágták, és az egyes részeket A, B, C, D, E, F, G, H, 1, 11/2, K, L, M betűkkel jelölték. A D és az E jelű darabok között egy jelöletlen található! Az első lap tetejének közepén maga MK adta meg a szedési utasítást: garmond.  
 
 
Szövegváltozatok  
 
 
Tárgyi magyarázatok