Aranysárkány fejléc kép
 
Dessewffy Aurél
n
Jegyzet
Dessewffy Aurél
(1808–1842) – Tanulmányait otthon, majd Kassán végezte. Nagy hatással voltak fejlődésére
Bentham Jeremiás
Bentham, Jeremy
jogtudományi munkái. Az igen tehetséges ifjút édesatyja,
Dessewffy József
Dessewffy József
magával viszi az 1825. országgyűlésre, ahol megismeri
Széchenyi
Széchenyi István
t, és
Wesselényi
Wesselényi Miklós
t. 1828-ban Reviczky Ádám mellett fogalmazó Bécsben, majd 1832-ben helytartósági titkár Budán. 1831-ben munkatársa az Edinburg-Review lapnak. Hajlamai a politikai pályára vonzzák, de sem az 1832., sem az 1839–40-es országgyűlés alsótáblájára nem tud bejutni. Ekkor a felsőtáblán jelenik meg, s áll ki a politikai liberalizmus iránya mellett. Programjával: a liberális abszolutizmussal, szembenállott
Széchenyi
Széchenyi István
vel csakúgy, mint
Kossuth
Kossuth Lajos
tal. Országos népszerűséget sem tudott számára szerezni, hiába állított újságot, a Világot (1842) szolgálatába. A magyar nemzeti kérdések és a magyar nyelv ügyében lényegileg ugyanazt vallotta, mint a nemzet akkori többségének vezetői. Műveit Ferenczy József adta ki 1887-ben, öt kötetben. ( Sz J. II. 813–8.) Dessewffy Aurél és
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
, bár politikai felfogásuk különböző úton haladt, egymás iránt nagy tisztelettel viseltettek. (Lásd Vty Akad. Kiad. III. 93. 368–70.)
Vörösmarty Mihályhoz
[szerkesztői feloldás]
Pest, 1828. március 27.
 
  Tekintetes Ur,  
  Atyámat, gróf
Dessewffy Jósef
Dessewffy József
n
Jegyzet
Dessewffy József
(Lásd
Stettner
Stettner György
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
hoz on, Aprilis 29d. 1825. írt levelének jegyzetét).
et, a Tud Gyüjtemény előfizetői közzé iktattatni kérvén, azon esedezem egyszersmind, hogy ezen sorok’ átvivője által velem az esztendei előfizetési summát tudatni, ’s a’ már megjelent két darabot megküldeni méltóztasson
n
Jegyzet
Az esztendei előfizetési summát tudatni… méltóztasson…
A Tudományos Gyűjtemény megjelent minden hónapban. Évi melléklapja volt a Szépliteraturai Ajándék, amelynek nevét
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
Koszorú-ra változtatta. Együttes előfizetési díjukat így hirdette meg a Jelentés: „Az egész esztendei Folyamat előfizetési ára színes borítékban bekötve Póstán 18 frt V. Cz. (= Váltó Czímletben), helyben 14 frt V. Cz.: Velin papiroson 36 frt V. Cz., helyben 14 frt V. Cz. ( Jelentés a Tudományos Gyűjteménynek 1828-dik esztendei Folytatásától. Tud. Gyűjt. 1827. XII. 1–7.)
. A’ még az 1790/1 esztendei kiküldöttségnek munkáit vis’gálgato deputátio
n
Jegyzet
Az 1790/1. esztendei kiküldöttség munkáit visgálgato deputatio…
„Annyi hatása… már mégis volt József reformjainak a nemességre, hogy világosan átlátta, miképpen az ország közigazgatása régi, elavult alakjában az ország hátramaradása nélkül tovább fen nem állhat, s újítani, átalakítani kell, hogy a minden tekintetben pangó álladalom szebb virágzatnak indulhasson; sőt azon mozgalmakból, mellyeket az országgyűlés előtt s annak kezdetén a polgári és jobbágyi osztály, gyámolítva a szabadelmű párttól kifejtett, s azon jó indulatú intésekből, mellyeket a király ama néposztályok érdekében a királyi előadásokban s a nov. 19kén tartott beszédében adott, aggodalmasan tapasztalta a nemesség, miszerint kell e néposztályokról is gondoskodnia, hogy önmagát biztosságba helyezhesse. A rendek tehát tudván azt is, hogy illy mélyebben ható átalakításra több idő, bővebb készület s rendszeresebb munka kívántatik, mintsem hogy azt országgyűlésen, melly maga is rendezetlen, jó süker reményével megkezdeni lehessen: közakarattal abban egyeztek meg, hogy e reformok kidolgozását az országgyűlés után külön választmányokra bízván, jelenleg csak a halaszthatatlanabb tárgyakról intézkedjenek.” ( Horváth Mihály: A magyarok története. Pápán 1846. I–IV. – IV. szakasz. 262.) „Vége szakadván az országgyűlésnek, egy részről a rendszeres országreformi munkálatok kidolgozásával megbízott választmányok kezdették meg munkálkodásaikat… Az országos választmányok munkálatai a nemsokára bekövetkezett háborúteljes időkben tartott, többnyire rövid s napi szükségekkel foglalkozó országgyűléseken fölvétethetvén, végre a helyreállott közönséges békében megváltozott vélemények, kifejlett szükségek s elterjedt újabb eszmék tömegében elavultak s örökre mellőztettek.” ( Horváth Mihály: I. m. IV. szakasz. 304.)
itt eggyütt marad, addig apám a’ Tud. Gyüjt. füzetjeit itt véendi – azután pedig Kassán a’ hol rendeslakása vagyon. Az előfizetésre nézve tehát azon utolsóbb árat kérem feljegyeztetni.  
  Örülök hogy ezen csekélység alkalmatosságot nyújt kifejezni a tisztelet azon meleg érzését, mellyet a’ Tettes Ur poétai talentomának ritka fellengősége bennem éppen ugy mint minden igaz Hazafiban ébreszt. Uj erőt kap a’ Ts Ur pennája alatt a’ honni nyelv, – és valóban szerencsés a’ Tud. Gyüjt. hogy illy ügyes és illy szeretet kezekben talált menedéket.  
  Maradok a’ legigazabb tisztelettel  
  Márcz 27  
  a’ Ts Ur’ alázatos szolgája  
  Gr. Dessewffy Aurél.  
 

Megjegyzések:

A levél autográf; eredetije a MTA Ki-ban van: Negyedrét, 3 l.