Aranysárkány fejléc kép
 
Vörösmarty Mihály Kazinczy Ferenchez Pest. 18 Februar 1824.  
  Tekintetes Úr!  
 
Kovácsoczy
Kovacsóczy Mihály
n
Jegyzet
Kovacsóczy Mihálv
(1801–46) – Mint lírai költő keltett maga iránt kedvező figyelmet. Különösen
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
kedvelte és értékelte sokra. Költeményei leginkább a Hébében jelentek meg. Szép képességű, de rendkívül nyugtalan és állhatatlan természet volt. Több folyóiratot és lapot szerkesztett: a Szemlélő, Literaturai Lapok, Közlemények, Nefelejcs, Nemzeti Ujság és az Aspasia, amelynek egyetlen és minden dicsősége az volt, hogy itt jelent meg a Zalán futásának egy bemutató részlete. Mindenkitől elhagyatva, a legnagyobb nyomorban – még ágya fáját is eladta – halt meg. (Lásd Vty Akad. Kiad. II. 363–364. és IV. k. A Zalán futása fogadtatásáról szóló fejezet 342–379. l.)
hoz irt levelének engem érdeklő sorai bizonyossá tesznek arról, hogy eddig nyomtatásban kijött versezetimet figyelmére méltatta
n
Jegyzet
Versezeteimet figyelmére méltatta…
Amikor
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
első versei: A szánakodóhoz és A völgyi lakos az Aurorában megjelentek,
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
lelkesülten írta Kiss Jánosnak, majd Zádor Györgynek: „’S hát az a’ derék, igen derék
Veresmarty
Vörösmarty Mihály
! Ha kiből, belőle várok igen sokat. Édesség, és a’ mi igen sok, érettség ömlött el dolgozásán.” ( KazLev XVIII. 479–483.)
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
e levelei 1823. dec. 29-én és 1823. dec. 30-án keltek.
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
ekkor már Görbőt elhagyta és Pesten volt. E levelek egyikét sem olvashatta, mert Kis János Sopronban, Zádor György pedig Dukán tartózkodott.
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
elismeréséről csak
Kovacsóczy
Kovacsóczy Mihály
hoz írt leveléből értesülhetett. A rendkívül szerény
Vörösmarty
Vörösmarty Mihály
mindenképpen kitüntetésnek vette, hogy
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
, „a főliterator, a Magyar Literatura Átlássa” figyelmére méltatta az ő „mutatványait”. Illendőségből tehát levelet írt hozzá.
. Én azok iránt, kik a’ Haza’ nyelvében fáradoztak, egyébiránt is különös tisztelettel vagyok annál inkább a’ Tekintetes Urhoz, minthogy azon Jelesek köztt találom, kik a’ mostani kornak utat nyitottak a’ szabadabb menetelre. Hogy pedig mutatványaimról javalólag itél, nagy örömemül, ’s ösztönömül vagyon; mert helyes izléséről meg lévén győződve, tudni fogom, mit kelljen azokról tartanom, kik megjelent darabjaimat olcsárolni fogják. Tessék levelemet fogadni annak bizonyságáúl, mennyire böcsülöm kétszeri érdekléseit, ’s jeléűl azon vonzódásnak, mellyel vagyok  
  tisztelője  
 
Vörösmarty Mihál
Vörösmarty Mihály
.  
 

Megjegyzések:

A levél autográf; eredetije a MTA Ki-ban van: MIL 4 r. 27. Nyolcadrét, 1 l. Különös levél. Tagadhatatlanul nagy tisztelet érzik benne
Kazinczy
Kazinczy Ferenc
iránt. De meglepő a levél tartózkodó jellege. (Lásd Gyulai Pál: Vörösmarty életrajza. Bp. 1900. 75.) Hiányzik továbbá belőle a hízelkedő megalázkodás, s főleg a pártfogás kérésének, az irodalomba való bevezetés kiesdeklésének szokásos hangja. Így csak az írhat, aki tudja magáról, hogy túl van a kezdeten, és érzi, hogy rátalált magára. 1824 elején vagyunk! A Zalán futása „már csak kevés hia”, hogy készen van…