Aranysárkány fejléc kép
 
I. JELENTÉS  
  a történettudományi nagyjutalomról.  
  A Történettudományi Osztály egyhangú ajánlatára az 1862 — 7. évkörre eső akad. nagyjutalom
Horváth Mihály
Horváth Mihály
Magyarország Történelme" IV — VI. köteteinek ítéltetett, mint a mely munka nemcsak a kézenforgó adatokat dolgozza föl lelkiösmeretes pontossággal, hanem kézirati forrásokat is használt, s ily módon míg egyfelől a tudományt előbb vitte, másfelől hazafias szelleme, s könnyed, folyékony irálya által a nagy közönség közé is utat talált tiszta világnézettel, emelkedett szellemmel, hazafias buzgalommal van írva, különben is egy, a történettudománynak szentelt élet buvárkodásának gyümölcse, s e koszorúzással épen ez iránti elismerésének kívánt kifejezést adni a Történettud. Osztály, miben osztozott az egész Akadémia.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
II. JELENTÉS  
  aMarczibányi-mellékjutalomról.  
  A Marczibányi alapítványból a nagyjutalommal egyidőben kiadatni szokott mellékjutalom az 1862—7 között megjelent, s a történelmi szakba tartozó munkák közöl, a Történettud. Osztály jelentése alapján
Nagy Iván
Nagy Iván
Magyarország családai" c. munkája IX—XII. köteteinek ítéltetett, mert e munka egy elhanyagolt de szorosan történeti ágat mível, eddig nem ismert adatokat nagy számmal hoz napfényre, viszonyaink közt elég terjedelmesen s nevezetes részben elég alapos kritikával van kidolgozva.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
III. JELENTÉS  
  az 1868-iki Sámuel-díjról.  
  A Nyelv- és széptudom. Osztály jelentése alapján, az 1868. évre szóló Sámuel-díj az ua. évben nyomtatva megjelent nyelvtudományi értekezések közöl, Budenz József Magyar és finn-ugor nyelvekbeli szó-egyezések" című dolgozatának ítéltetett, mint a mely a legközelebbi rokon-nyelvek közt a szóhasonlítást, a tudományunk rendelkezésére álló összes nyelvanyagból és az egész szókincsen keresztül, oly alapossággal tárgyalja, hogy ezzel a tudományos egybehasonlítás legbiztosabb alapja le van téve; s a mely egyszersmind rokon nyelveink összehasonlításának eddigi és még várandó eredményét összefoglalván, úgy állítja elénk, hogy azt más nyelvrokonsági téren folyó és folyt hasonlításokkal is össze lehet mérni; s így a tudományos vizsgálót erre nézve is tökéletesen tájékoztatja.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
n
Jegyzet Budenz József ről: lásd jegyzetünket.
 
 
 
IV. JELENTÉS  
  a Marczibányi nyelvtudományi pályázatról.  
  A Marczibányi nyelvtud. pályakérdésre: „Az igeidők elmélete" érkezett két pályámunka közöl az I. számút (Spectatum admissi jeligével) a 3 bíráló egyező véleménye alapján az Osztály olyannak jelentvén, mely a kérdéssel tulajdonképen nem is foglalkozik, s egyébként is gyarló: ez mellőztetett. Ellenben a II. sz. „O tempora! o mores!" jeligés munkát az osztály jutalomra és kiadásra ajánlotta, mint a mely 3 bíráló egyező véleménye szerint, nagy szorgalommal van kidolgozva, s bár egyik bíráló jutalomra nem tartja érdemesnek, mivel szerinte a szerző sokban nem értette jól a régi irodalmat, nem is az egészet kutatta át s az abból elvont tanulság ellen is kifogásai vannak; bár egy másik bíráló sem helyesli szerzőnek minden állítását, polemicus kifakadásait, s ezeket kihagyatni javasolja: mindazáltal két bíráló nagybecsű dolgozatnak itéli e munkát, mert az igeidők fogalmát helyesen határozván meg, a magyar igeidők valódi jelentését a régi irodalomból — még pedig ennek nemcsak közkézen forgó, hanem ritka sőt néha legritkább emlékeiből is — merített felette számos példával igyekszik kimutatni, melyek irányában az új és újabb írók eljárása nagy bizonytalanságot tüntet fel; tárgyát sohasem téveszti szem elől s minden oldalról élesen megvilágítja; a régi irodalom nyelvében tökéletesen otthonos; előadása világos, s így a feladatot egészben jelesen oldván meg, mind jutalomra, mind kiadásra érdemes.  
  E szerint a Marczibányi 40 arany jutalom a II. sz. pályamunkának itéltetett, melynek jeligés levele felbontatván, abból Szarvas Gábor pozsonyi kir. gimn. tanár neve tűnt ki; ; a másik pályamunka jeligés levele felbontatlanul tűznek adatott.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
V. JELENTÉS  
  a Marczibányi másik pályázatról.  
  A másik pályakérdésre, mely „Pázmány Péter magyar nyelve sajátságainak részletes felmutatását s jellemzését" követelte, beérkezett egy pályaművet (jeligéje: „Régi dicsőségünk" stb) az I. osztály se jutalomra, sem kiadásra nem ajánlotta, mivel a munka sem alakilag, sem tartalmilag nem olyan, hogy azt csak dicséretre is érdemesnek lehetne tartani; mert szerzője azt hivén, hogy megfelel a pályakérdésre, ha
Pázmány
Pázmány Péter
némely munkáiból példákat hoz fel s egyebet sem mond nyelve jellemzésére, mint hogy ez „tiszta törzsökös magyar nyelv, könnyen folyó, a nép közt ma is dívó szólásmódokkal, kifejezésekkel, példaszókkal teljes, bő, mégis ment minden szódagálytól stb.", nem fogta fel, annál kevésbbé oldotta meg a kérdést, mert művének elolvasása után is azt kell még kérdenünk: mi hát a Pázmány magyar nyelvének sajátsága és jelleme?  
  E szerint a pályamunka jeligés levele felbontatlanul átadatott az enyészetnek.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
VI. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi irodalomtörténeti pályázatról.  
  A M. Hölgyek alapítványából kitűzött jutalomra érkezett „Római Irodalom-történet" c. egy pályamunkát a nyelv- és széptud. osztály nem tartotta jutalomra méltónak, mert az, -két bíráló egyező véleménye szerint, egy többfelől egybeszedett, hol tágan, hol szűken szerkesztett, egyöntetűség nélküli rhapsodia, melyből az előterjesztett tárgyat, a maga kellő világában, tisztán felfogni s oly eredménnyel, minőt a kézikönyvektől várni szoktunk, tanulmányozni nem lehet; mert az nem tudományos, bár népszerű előadású kézikönyv, minő feladva volt, hanem iskolai száraz kivonat, s még mint iskolai compendium sem üti meg a mértéket; előadása is gyarló, következetlen.  
  Minek alapján a jutalom ezúttal ki nem adatván, a pályamunka jeligés levele („Keressétek az alkalmat stb.") felbontatlanul elégettetett.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
VII. JELENTÉS  
  a Hölgyalapitványi bölcsészeti pályázatról.  
  A M. Hölgyek alapítványából kitűzött jutalomra érkezett egy pályamunka, a „Bölcsészeti Erkölcstan Kézikönyve", melynek jeligéje „Maxima enim morum semper sapientia virtus", a Philosophiai Osztály jelentése alapján nem ítéltetett méltónak a jutalomra. Ugyanis 3 bíráló egyhangú véleménye szerint, hiányoznak belőle a bölcsészeti vizsgálódás fő kellékei: a nyomon járó szabatos gondolkodás, a tárgy teljes és tiszta átértése, s ennélfogva a következetes és szabatos kifejezések nem elég tiszták s érthetők; továbbá nem képez egy oly rendszert, mely az erkölcstan tárgyát t.i. az erkölcsi életet, minden oldaláról s kifejlődése minden stádiumán kimerítően tárgyalná. Az erkölcsi élet több lényeges oldala (pl. a lelkiismeret) s az erkölcsi világ lényeges körei érintve sincsenek benne. Szerzőtől nem lehet megtagadni az olvasottságot, de az az olvasottakat csak összehalmozta, a nélkül, hogy egy rendezett ismeretkört alkothatott volna; s így ellenkező nézetek vannak egymás mellé rakva, s tele van heterogén nézetekkel az egész mű.  
  E szerint jeligés levele felbontatlanul átadatott az enyészetnek.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknokl  
 
 
VIII. JELENTÉS  
  a Gorove-pályázatról.  
  A Gorove-alapítványból feltett jutalomkérdésre: „Magyarország címere és színei" érkezett egyetlen pályamű, melynek jeligéje „Vérmezejű süveg", a Történettud. Osztály jelentése alapján jutalomra és kiadásra méltónak itéltetett; mivel két bíráló egyező véleménye szerint, szerző a munka első részének (címer) jogi és történelmi állását eléggé behatóan s a történelmi buvárlás mai szinvonalán tárgyalta; a második részt is (színek), tekintetve a fenlevő adatok elégtelenségét, elég helyesen tárgyalta; egész munkája pedig lelkiismeretesen van összeállítva, kútfő-ismeretünk szinvonalán áll, s tudományos beccsel bir, egyes, a dolog lényegére nem tartozó fogyatkozásai dacára is. — Minélfogva a jeligés levél felbontatván, abból e név:
Ivánfi
Ivánfi Ede
(előbb
Jancsik
Ivánfi Ede
)
Ede
Ivánfi Ede
, kegyesrendi tanár, Nagybecskereken tűnt, ki s szerzőnek a jutalom kiadatni határoztatott  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
IX. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi régiségtani pályázatról.  
  A „Görög Államrégiségek" c. kézikönyvre kitűzött jutalomra beérkezett 3 pályamunka közől a Történettud. Osztály a III. számút —„Az ember életének stb" jeligéjűt irodalmi szinvonal alatt állónak, az I. számút pedig, melynek jeligéje „Vos exemplaria graeca", bár nem absolute rossznak de a pályadíjra méltatlannak, itélvén: a II. számút, mely „Habet autem etc." Ciceróból vett jelmondatot visel, — ajánlotta jutalomra és kiadásra. Mert bár, a birálók szerint, vannak is nyelvi és (idegen nevekben) ortografiai fogyatkozásai, melyeket a kiadás előtt okvetlen ki kell javítani: de mivel szerző a forrásokat elég jól használta, széles olvasottságot, önálló gondolkodást s felfogást tanúsít, az egyes részek kidolgozásában (a terjedelmesen kezelt földrajz kivételével) kellő arányt tart, s feladata legfontosabb s legnehezebb részét, a hellen alkotmányok fejlődésének s hatásának leírását, alaposan megfejtette; két bíráló által egy ellenében jutalomra érdemesnek mondatott ki.  
  Mihez képest a II. sz. pályamunkának a jutalom odaitéltetvén, felbontott jeligés leveléből e név: Pór Antal nagyszombati gymn. tanár tünt ki, egyszersmind azon nyilatkozat, hogy nyert jutalmát egy új pályahirdetésre felajánlja.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
X. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi természettudományi pályázatról.  
  A M. Hölgyek alapítványából kitűzött feladatra: „Az állati élettan kézikönyve" beérkezett két pályaműnek egyikét sem ajánlotta jutalomra a Természettudományi Osztály. Az I. sz. „Ami az embert stb." jeligét viselő s dacára jó előadásának, nem alapos, nem egyező a tudomány jelen állásával, hanem sok hibás és elavult nézetet tartalmaz; másik bíráló szerint épen gyenge írásbeli gyakorlat; a II. sz. görög jeligés pályamunka egyik bíráló szerint az újabb tudomány szinvonalán van ugyan tartva, de sok helyen téves fogalmakat nyilvánít, irálya nem tiszta, előadása nem folyékony; a másik szerint kitűnik szerző terjedelmes olvasottsága, de tárgyának még nem ura, hanem dicséretes szorgalmú és szép törekvésű kezdö látszik előttünk állni, kinek e munkára fordított fáradsága az anyagi 300 ft jutalmat megérné ugyan, de távolról sem érdemes azon erkölcsi jutalomra, melyet az Akadémia koszorúja nyujt.  
  Ehhezképest a jutalom ki nem adása elhatároztatott, s a jeligés levelek felbontatlanul a lángok martalékává lettek.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
XI. JELENTÉS  
  a Hölgyalapítványi természettudományi másik jutalomról.  
  A Magyar Hölgyek alapítványából a „Fűvészet Alapvonalai" kézikönyvére hirdetett jutalom egy pályamunkát eredményezett, melynek jeligéje „Önismeretre a természet megfigyelése által juthatni".  
  A Természettudományi Osztály jelentése alapján az Akadémia e pályaművet jutalomra és kiadásra méltónak itélte, azon kikötéssel azonban, hogy szerző a három bíráló által kijegyzett pontokat, azok utasítása szerint, javítsa ki. Indokai a bírálók itéletének, hogy a munka a tudomány mostani állásához mérten, népszerűen, s oly kellemes és tanulságos modorban van tárgyalva, hogy a füvészetet még azokkal is megkedvelteti, kik attól eddig idegenkedtek, s bevezeti őket a tovább haladhatásra; másik bíráló szerint is sok olvasható anyagot s ügyes rendben tartalmaz.  
  Ezek alapján a jutalom odaitéltetvén, felbontott jeligés leveléből e név tünt ki: Dr. Soltész János ,
Sáros-Patak
Sárospatak
on.  
  Kelt
Pest
Budapest
en, a M. T. Akadémia 1869. ápr. 13-án tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
 
XII. JELENTÉS  
  a MTA új választásairól:  
  Az Akadémia által e nagygyűlésen választott tagok következők: A Nyelv- és Széptudományi Osztályban:  
  Tiszteleti tag: Szabó Imre, apát s ministeri tanácsos.  
  Rendes tag:
Szász Károly
Szász Károly
.  
  Külső lev. tag: Klein Gyula , széptani író, Berlinben.  
  A Törvénytudományi Osztályban:  
  Külső lev. tag: Dr. Engel Ernő , a porosz statistikai hivatal főnöke.  
  A Történettudományi Osztályban:  
  Külső lev. tag: Dethier P. Antal. ban.  
  A Természettudományi Osztályban:  
  Levelező tag: Dr. Hirschler Ignác, orvostudor és szemészmester,
Pest
Budapest
en.  
  Dr. Say Mór, a vegyészet tanára s a főreáliskola igazgatója,
Budá
Budapest
n.  
  Külső lev. tag: Ascherson O., a kir. múzeum őre, Berlinben.  
  Kelt
Pest
Budapest
en, a M. T. Akadémia 1869 ápr. 14-én tartott nagygyűléséből.  
 
Arany János
Arany János
 
  titoknok.  
 
n
Jegyzet Dethier P. Antal ról: lásd jegyzetünket.
 
 

Megjegyzések:

[szerkesztői feloldás]
Horváth Mihály
Horváth Mihály
1809 —1878; ak. vál.: 1839. — ak. nagyjutalmas, a tört. biz. előadója, a II. oszt. elnöke. A 48-as szereplése miatt 1867-ig emigrációban élvén
Hatvani
Horváth Mihály
álnéven küldte haza tanulmányait az MTA-nak, mely az ún. Brüsszeli Levéltár köteteiként adta ki az MHHS-ben. Emlékb.
Salamon Ferenc
Salamon Ferenc
től: Évk. XVI. köt. 6. f.
[szerkesztői feloldás]
Nagy Iván
Nagy Iván
1824—1898; ak. vál.: 1858. Ak. jutalomdijas és több biz. előadója, s műveiből több kötetet adtak az MHHS-ban (Mátyás-kori diplomatia, Thököly, Brutus János naplója stb.) — 13 köt. főművét a most közölt Marczibányi-díjjal tüntette ki az MTA ngy.-e.
[szerkesztői feloldás]
Szarvas Gábor 1832—1895; ak. vál.: 1871. Előbb pozsonyi, azután pesti egyet. tanár, nyelvtudós, ak. biz. tag, s több jutalomdíj nyertese, az MTA Nyelvtörténéti Szótárának szerkesztője. — Emlékb. Simonyi Zsigmondtól: Eml. XV/8.
[szerkesztői feloldás]
Ivánfi Ede 1821 — 1900. ak. biz. tag, klasszika-filológus, gimnáziumi tanár.
[szerkesztői feloldás]
Pór Antal 1834—1911; ak. vál.: 1872. — ak. biz. tag, görögrómai történész. Emlékb. Karácsonyi Jánostól: Eml. XVI. köt. 5.
[szerkesztői feloldás]
Soltész János 1809—1879; orvos és természetrajzi, főiskolai tanár.
[szerkesztői feloldás]
Hörnes Móric 1804—1876; ak. k. t.: 1865. Osztrák paleontológus és ásványtani professzor Bécsben. Több száz cikke közül az MTA-ban ismertettek néhányat.
Az újon választott tagok:
[szerkesztői feloldás]
Klein L. Gyula 1804—1876; ak. k. t.: 1869. Orvos, esztéta és irodalomtörténész; magyarországi születésű és nyelvünkön is írt. Emlékb. Heinrich Gusztávtól: Nyelvtud. Értek. IX. köt.
[szerkesztői feloldás]
Engel Ernő 1821 — 1896; k. t.: 1869. Német közgazdász, egyet. tanár és statisztikus. Emlékb.
Földes Bélá
Földes Béla
tól: Eml. XVII. köt. 12. f.
[szerkesztői feloldás]
Ascherson Pál k. t.: 1834—1913. Berlini természettudós, a Fertő­tóról írt monográfiát, hazánkban többször utazott.
[szerkesztői feloldás]
Hirschler Ignác lev. t.: 1823—1892; ak. vál.: 1869. Szemész, a hazai zsidóság megmagyarosodásának harcosa, ak. biz. tagja; hitközségi elnök.
[szerkesztői feloldás]
Say Mór 1830—1885; ak. vál.: 1869.; ak. vegyész, majd egyet. tanár, ak. biz. tag.